Dnia 8 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, będący również okazją do świętowania Dnia Patrona.
W tym roku naszej społeczności szkolnej - uczniom, rodzicom i nauczycielom – towarzyszyli niezwykle licznie zgromadzeni goście. Swoją obecnością zaszczyci nas: Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Pan Marek Gralik, Wójt Gminy Sicienko, Pan Piotr Chudzyński, Przewodniczący Rady Gminy Sicienko, Pan Arkadiusz Szczepaniak, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Gminy Sicienko, Pani Anna Rudniak, Radni Gminy - Pani Danuta Krzewska, Pani Karolina Drabik oraz Pan Ireneusz Witkowski, Sołtysi sąsiadujących sołectw - Sołtys Zielonczyna, Pani Violetta Badziągowska oraz Sołtys Strzelewa, Pani Grażyna Cemka, Prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Kruszynie, Pani Jolanta Grygiel, Prezes OSP Kruszyn, Pan Kazimierz Jankowski, Prezes Stowarzyszenia "Dobry Start" w Kruszynie, Pan Radosław Migdalski, a także Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Anna Wojtko-Cetnarowska.
Niezmiernie miło było nam po raz pierwszy gościć przedstawicieli zaprzyjaźnionych szkół, mających za patrona - jak i my - Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z Panią Arletą Kempą oraz Panem Michałem Plewińskim przybyli do nas uczniowie z SP nr 20 w Bydgoszczy, a z Panią Katarzyną Dobosz przyjechali uczniowie z SP nr 2 w Nakle nad Notecią.
Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 11.00, byśmy po powitaniu wszystkich zebranych mogli zaśpiewać hymn państwowy o symbolicznej godzinie 11.11. Włączenie się naszej szkoły do ministerialnej akcji "Szkoła do hymnu" miało dla nas szczególne znaczenie, ponieważ pragnęliśmy pokazać, że postawa obywatelska i idee patriotyczne są bardzo drogie kruszyńskiej podstawówce. Świadczyło o tym samo wykonanie hymnu: z mocą, radością i dumą.
Po zaśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" i hymnu szkoły został zaprezentowany słowno-muzyczno-taneczny spektakl poświęcony Niepodległej. Uczniowie z klasy VIa prezentowali sceny z życia różnych grup Polaków w ciągu minionych stu lat. W każdej z nich wybrzmiewała miłość do Ojczyzny, radość z bycia Polakiem i świadomość wspólnoty. Przekaz słowny został poparty przekazem muzycznym w wykonaniu naszego szkolnego chóru, który zaprezentował pieśni patriotyczne i wojskowe. Niezwykłe zaangażowanie emocjonalne uczniów w ich wykonanie zyskał ogromne uznanie publiczności. Widzowie ogromnymi oklaskami nagrodzili również występ taneczny grupy baletowej, związanej z naszą szkołą. Dziewczęta w bardzo energiczny i żywiołowy sposób zatańczyły krakowiaka. Szczególną uwagę i uznanie wzbudziły najmłodsze artystki z przedszkola, które w zespole tańczą dopiero od września, a także wzajemna relacja pomiędzy starszymi i młodszymi tancerkami, które potrafiły pokazać, czym jest odpowiedzialność za drugą osobę. Nie można zapomnieć o solowym tańcu Wiktorii Lewandowskiej, która tańczyła do "Modlitwy (Obudź się, Polsko)" śpiewanej przez chór i granej przez Zuzannę Sitarek, co wywołało dreszcz emocji i wycisnęło łzy wśród osób będących na widowni.
O ogromnym uznaniu dla części artystycznej świadczyły owacje na stojąco i bardzo ważne słowa Pana Kuratora o wielkich talentach, które ujawniają się w naszej szkole.
Oczywiście, nie wolno zapominać o najmłodszych bohaterach uroczystości. Zgodnie z tradycją w czasie listopadowego apelu, który jest też okazją do upamiętnienia sylwetki patrona, pierwszoklasiści zostają pasowani na uczniów. W tym roku pasowane zostały aż dwie klasy pierwsze, które przygotowały piękny patriotyczny obraz. Dzieci w swoim szczerym i wypełnionym emocjami wystąpieniu pokazały, że Polska i miłość do niej są ważne na co dzień.
W tym roku Dzień Patrona uczciliśmy w wyjątkowy sposób - bardzo aktywnie. Reprezentanci trzech szkół, w sposób szczególny związanych z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim, wzięli udział w sztafetowym Biegu Kardynalskim, który odbył się jeszcze przed apelem. W trakcie uroczystości zostały wszystkim przyznane puchary, upamiętniające to wydarzenie. W biegu pierwsze miejsce zajęła szkoła bydgoska, drugie - nakielska, trzecie - kruszyńska. Zebrani gorącymi brawami podziękowali zawodnikom, zmagającym się rankiem z licznymi przeszkodami na trasie.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali: Pani Dyrektor, Małgorzata Wojnowska, Pan Kurator, Pan Wójt oraz Przewodniczący Rady Gminy. Każda z przemawiających osób podziękowała za niezwykłe przedstawienie, którego była świadkiem i cieszyła się z tak licznych talentów zgromadzonych w kruszyńskiej podstawówce. Przemawiający wspomnieli o potrzebie autentycznej miłości do Ojczyzny i wyrazili swoje przekonanie, że uczniowie uczęszczający do tej szkoły na pewno będą umieli codziennym życiem o niej zaświadczyć. Pokażą tym samym, że doskonale rozumieją słowa swojego patrona, że "Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale jeszcze większą sztuką jest dobrze dla niej żyć".