• DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ W PRZEDSZKOLU

     • 18 października obchodziliśmy we wszystkich grupach przedszkolnych Dzień Poczty Polskiej. Dzieci dowiedziały się, jaką drogę musi przejść przesyłka zanim trafi do adresata. Przedszkolaki nauczyły się poprawnie adresować list i w odpowiednim miejscu przyklejać znaczek pocztowy. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Dzieci narysowały piękne obrazki i umieściły je w kopertach zaadresowanych do swoich bliskich. 

     • POMOC DLA OSOBY Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ - PODZIĘKOWANIE

     • "Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które włączyły się w pomoc dla mnie. Wierzę, że Państwa pomoc istenieje tam gdzie jest taka konieczność. Dziękuję za wasze wrażliwe serca..."

     • KONKURS PLASTYCZNO - TECHNICZNY

     • Zachęcamy do udziału w szkolnym konkursie "POLSKIE SYMBOLE NARODOWE".

      REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNO - TECHNICZNEGO:

      „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”

      1. Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie.

      2. Opiekun konkursu: Anna Nowicka

      3. Cele konkursu:

      - Uwrażliwienie na wartości patriotyczno – narodowe.

      - Wzbudzanie w dzieciach uczuć patriotycznych i narodowej dumy.

      -  Stworzenie okazji do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową.

      -  Rozwijanie zainteresowań plastycznych pobudzających do twórczego wykorzystania czasu wolnego.

      4. Przedmiot konkursu:

      - Praca plastyczna wykonana w dowolnej technice o tematyce związanej z symbolami narodowymi: godło Polski, flaga biało – czerwona, hymn: „Mazurek Dąbrowskiego”.

      5. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I – VIII.

      6. Uczestnik konkursu wykonuje prace indywidualnie.

      7. Format pracy:  dowolny, A3, przestrzenny.

      8.Na odwrocie plakatu należy umieścić następujące dane:

      - Tytuł pracy.

      -  Imię i nazwisko.

      -  Klasa/ Grupa

      9. Ocenie będą podlegały:

      -  Zgodność z tematem.

      -  Pomysłowość i oryginalność przekazu  treści.

      - Ogólne wrażenie artystyczne (estetyka).

       10. Prace należy dostarczać do p. Anny Nowickiej do dnia 05 listopada 2018 r.

       11. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w Dniu Patrona 09.11.2018r.

       Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów.

     • OWOCOWY DZIEŃ U "BIEDRONEK"

     • Jesień to pora zbiorów owoców i robienia z nich różnych przetworów oraz potraw. Grupa „O” bez problemu poradziła sobie z wykonaniem pysznej, owocowej sałatki. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Było smacznie, a przede wszystkim zdrowo!

     • WYCIECZKA DO CENTRUM NOWOCZESNOŚCI W TORUNIU

     • W środę 3 października uczniowie klas IVa oraz IVb wraz z opiekunami udali się do toruńskiego Młyna Wiedzy. Na pięciu kondygnacjach za pomocą wystaw i animacji, na własnej skórze nasi uczniowie mogli doświadczyć osiągnięcia nauki, techniki i kultury. Poprzez zabawę można było obracać, kręcić,  ciągnąć, sterować, rzucać, biegać, obserwować i wykonywać wiele różnych zadań. Przez około 3 godziny dzieci zamieniły się w naukowców, konstruktorów i wynalazców. Po kreatywnym i pełnym ciekawości  zwiedzaniu, zgłodniała grupa udała się do restauracji. Po wspólnym posiłku z uśmiechami na twarzy nie zabrakło zakupu pamiątek i spaceru po Toruńskiej starówce.

     • Serdecznie zapraszamy na występ Chóru Społecznego Czarnego Karła z pokazem opery pt. PHOEBE, w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w dniu 11 października 2018 o godz.18.00. Podczas występu gościć będziemy autorkę książki, na podstawie której zrealizowno operę.

     • Chór Społeczny Czarnego Karła

      Oratorium "Phoebe"/ na podstawie książki Anieszki Taborskiej „Niedokończone życie Phoebe Hicks”

      Łukasz Przykłocki – baryton

      Grzegorz Pleszyński – muzyka

      Marta Filipiak – kostiumy i scenografia

      Łukasz Owczarzak – filmy i wizualizacje

      Jacek Plackowski – adaptacja tekstu; Marcin Giżycki – adaptacja poetycka tekstu

      Pokazy:

      Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie - 11.10.2018, godz.18.00

      Ośrodek Chopinowski w Szafarni - 20.10.2018, godz.17.00

      Pałac w Ostromecku - 03.11.2018, godz.18.00

      Chór Społeczny Czarnego Karła jest wynikiem działania interdyscyplinarnej grupy artystycznej, która została założona w 2008 roku w Bydgoszczy. Grupa pod auspicjami Fundacji Czarny Karzeł prowadzi działania na styku sztuk wizualnych: filmu, teatru, opery, muzyki, poszerzone o choreografię, scenografię, produkcję kostiumów i.in. W swojej strukturze organizacyjnej i artystycznej, działania chóru są samowystarczalne. Przy realizacji różnych projektów chór współpracował z wybitnymi twórcami i naukowcami m.in. Zbigniewem Mikołejko, Bogdanem Dziworskim, Marcinem Giżyckim, Agnieszką Taborską, Sławomirem Idziakiem, Maciejem Cuske , Nikolasem Toporem i in.

      Oratorium „Phoebe” na podstawie twórczości pisarki Agnieszki Taborskiej, przygotowane zostało przez wielopokoleniowy zespół Chóru Społecznego Czarnego Karła. Pokazy będą odbywać się w zabytkowych budynkach, które są siedzibami instytucji kultury. Nasze pokazy są przeznaczone dla przedstawicieli lokalnej społeczności zainteresowanej kulturą i sztuką. W takcie prezentacji wykorzystujemy estetykę operową w służbie preformansu, z autorską muzyką skomponowaną przez awangardowego artystę Grzegorza Pleszyńskiego, specjalnie przygotowane kostiumy i scenografię oraz filmy i wizualizacje. Chór jest inicjatywą całkowicie społeczną i zrzesza w swojej strukturze seniorów, młodzież, dzieci i dorosłych- razem ok. 30 osób w tym artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Jednym z podstawowych założeń naszej działalności jest integracja społeczna i międzypokoleniowa, która odbywa się w trakcie współpracy z wybitnymi twórcami. Naszą misją jest stworzenie przestrzeni dla prezentacji sztuki "antydepresyjnej", czyli poważnej, ale nie smutnej, zaangażowanej, ale niewyobcowanej itd. W zastosowaniu takiej koncepcji artystycznej widzimy ogromny potencjał dla spełnienia warunku, jakim jest bezpośrednie zaangażowanie społeczne w realizację wysokiej klasy wydarzenia artystycznego.

      Miejsaca prezentacji

      Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie

      Szkoła Podstawowa w Kruszynie mieści się w zabytkowym pałacyku zbudowanym w stylu eklektycznym pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1882 roku. Budynek powstał z funduszy niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej na miejscu dawnego dworu rycerskiego, pamiętającego czasy gdy Kruszyn był domeną właścicieli Strzelewa - hrabiów Bnińskich

      Pod koniec XIX wieku Kruszyn został zakupiony przez nabywcę o nazwisku Wekwart i od niego interesującą nas posiadłość odkupiła Komisja Kolonizacyjna, która dysponując znacznymi funduszami pochodzącymi z francuskiej kontrybucji po wojnie 1870/71, wykorzystała je na zbudowanie obiektu przeznaczonego na szkołę, mieszkania dla nauczycieli i ewangelickiego pastora.

      Dnia 1 września 1924 roku ewangelicka szkoła niemiecka została rozporządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego zamieniona na polską szkołę parytetyczną. W czasie wojny w budynku szkoły mieściły się koszary żeńskiej służby pracy. W okresie tym szkoła w znacznym stopniu została zniszczona. Nauka w szkole po wojnie rozpoczęła się w dniu 11.IV.1945 r.

       W roku 1991 rozpoczął się remont kapitalny szkoły. W pierwszym etapie wymieniono okna, stropy i dach. Zaadoptowano pomieszczenia na strychu na lokale mieszkalne przez co zwiększono liczbę izb lekcyjnych. Wreszcie w 1996 roku podjęto decyzję o rekonstrukcji całości obiektu i zbudowaniu przy szkole sali gimnastycznej. Całość inwestycji zakończono w 1999 r. 

      Ośrodek Chopinowski w Szafarni

      Klasycystyczny dwór z 2 poł. XIX w. Dwukondygnacyjny budynek murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta z dwoma ryzalitami od strony ogrodu i czterokondygnacyjną wieżą przy narożniku północno-wschodnim. Całość została nakryta płaskimi, czterospadowymi dachami. Wnętrza zatraciły swoją stylowość poprzez adaptację do funkcji hotelowych.

      Obecny dwór wzniesiono prawdopodobnie w latach 1854-1880, z fundacji rodziny Karwat - Aleksandra lub Lucjana Floriana (najprawdopodobniej z wykorzystaniem murów poprzedniego budynku). W 1949 roku w pałacu otwarto izbę pamięci Fryderyka Chopina. W latach 1957 - 1977 izba ta nosiła nazwę Salonu Muzycznego imienia Fryderyka Chopina. W 1979 roku w budynku wybuchł pożar przez co w latach 1980 - 1988 zawieszono działanie ośrodka. We wrześniu 1988 otwarto go ponownie pod nazwą Ośrodek Kultury imienia Fryderyka Chopina w Szafarni, obecnie Osrodek Chopinowski w Szafarni.

      Pałacyk w Szafarni, niegdyś własność rodziny Dziewanowskich herbu Jastrzębiec, gościł dwukrotnie młodego Fryderyka Chopina podczas wakacji [w latach 1824-1825]. Prawdopodobnie ojciec Fryderyka - Mikołaj, pracował tu również jako guwerner.

      Pałac Nowy w Ostromecku – Miejskie Centrum Kultury w Bydgozczy

      Pałac Nowy wchodzi w skład zespołu pałacowo-parkowego należącego pierwotnie do rodziny Schönborn, a w latach 1890-1945 do rodziny von Alvensleben. Jest to budynek (Pałac Nowy, niem. Neues Schloss) zbudowany w 1849 roku, zaprojektowany prawdopodobnie przez Karla Friedricha Schinkla na zlecenie Jakuba Martina Schönborna. W roku 1912 do pałacu dobudowano neobarokowe skrzydło z salą balową oraz ogrodowe tarasy. Po 1945 r. w pałacu zlokalizowano szkołę i internat dla niesłyszących dzieci, co przyczyniło się do znacznej dewastacji obiektu (zabytkowe parkiety pokryto płytkami, ściany - boazerią ze sklejki, kominki zamurowano, a stiuki pokryto kilkoma warstwami farby olejnej). Po 1990 r. odrestaurowano winiarnię oraz sale na parterze: balową, złotą, pomarańczową, zieloną oraz salonik włoski. Pałac otoczony jest 36-hektarowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim (dęby, graby, modrzewie i kasztanowce), zaprojektowanym przez pruskiego ogrodnika królewskiego Petera Josepha Lennégo (współtwórcę m.in. ogrodów Sanssouci w Poczdamie).

                               

                 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

                                                        

            Współpraca

                         

      Agnieszka Taborska

      historyczka sztuki, tłumaczka, pisarka, wykładowczyni historii sztuki w Rhode Island School of Design w Providence (USA), jednej z najlepszych szkół artystycznych w Stanach Zjednoczonych.

      Jest również autorką tłumaczonych na angielski i francuski książek o surrealizmie. Wydała między innymi "Senny żywot Leonory de la Cruz", "Abecadło Topora", "Okruchy amerykańskie", "Spiskowców wyobraźni", „Niedokończone życie Phoebe Hicks”oraz przekłady książek Philippe'a Soupaulta, Gisele Prassinos i Spaldinga Graya. Jej bajki ukazały się w Polsce, Niemczech, Japonii i Korei. Jest jedną z najlepszych znawczyń surrealizmu na świecie.

      Współpracuje z Fundacją Czarny Karzeł przy realizacji Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych Oko Nigdy Nie Śpi, które są bezpośrednią wymianą doswiadczeń artystów, naukowców, krytyków  poruszających się w obrębie szeroko rozumianych sztuk wizualnych.

       

      Plakat

       

      Autorzy plakatu -  Łukasz Owczarzak i Marta Filipiak   

       

       

    • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
     • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

     • 26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku. Z tej okazji uczniowie klasy VIII zorganizowali w naszej szkole cykl spotkań promujących naukę języków obcych. Pierwsza prezentacja połączona z wykładem dotyczyła stereotypów językowych związanych z różnymi nacjami. Uczniowie klasy VIIb dowiedzieli się m.in. co to znaczy: czeski film czy strajk włoski oraz skąd wzięły się takie zwroty jak np. pruski dryl lub austriackie gadanie. Wykład prowadziła Michalina, a współautorem slajdów był Janek. Po prezentacji został przeprowadzony konkurs. Uczennice: Zuzanna i Emilia wygłosiły krótki referat pt. "Totalna chińszczyzna", czyli który język jest najmniej zrozumiały”. Następne spotkanie dla klasy VIIa miało formę dyskusji na temat: Osobliwości językowe, czyli „Język w języku”. Uczniowie interpretowali m.in. takie związki wyrazowe jak; ugryźć się w język, koniec języka za przewodnika. Dyskusję prowadziły Zuzanna i Emilia, a konkurs ze znajomości zwrotów przeprowadzili Martyna, Aniela i Jakub. Trzecie spotkanie przeznaczone było dla klas VIIb i 4b. Uczniowie uczyli się niemieckich łamańców językowych, piosenki "Panie Janie" w różnych językach oraz poznali ulubione piosenki z niemieckich bajek. 

     • BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA

     • Przedszkolaki z grupy "Biedronek" zapoznały się z zasadami ruchu drogowego. Dzieci uczyły się prawidłowego przechodzenia przez ulicę, poznały zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni i utrwaliły zdobytą wiedzę na zajęciach plastycznych i ruchowych. Podczas spaceru na skrzyżowanie przedszkolaki nazywały znaki drogowe.

    • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
     • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

     • 20 września przedszkolaki ze wszystkich grup obchodziły bardzo wyjątkowy dzień. Dzieci przyszły w cudownych nastrojach, aby świętować Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Ten szczególny dzień zaczął się od wspólnej zabawy, konkursów i gier zespołowych. Jedną z atrakcji była specjalnie przygotowana na tę okazję FotoBudka ze śmiesznymi gadżetami. Było wesoło i kolorowo! Starsze przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach – tak ważnych w życiu każdego człowieka – a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania. Na zakończenie panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu odznakę Super Przedszkolaka.

             

    • AUDYCJA MUZYCZNA W NASZEJ SZKOLE
     • AUDYCJA MUZYCZNA W NASZEJ SZKOLE

     • W piątek 14 września odbyła się niecodzienna lekcja. Od rana dźwięki muzyki rozbrzmiewały z sali gimnastycznej dzięki audycji muzycznej pt: " Spacer alejkami Schönbrunn ". Tym razem muzycy z Filharmonii Pomorskiej zabrali nas w muzyczną podróż do Wiednia.

         

     • MUNDURKI SZKOLNE

     • Zamówienia mundurków szkolnych należy składać u p. Anny Nowickiej (nauczycielka informatyki).

      Natomiast mundurki dla klasy I - wychowawczyni p. Alina Pastor.

      Należy podać długość mundurka ( od ramion do bioder ).

      Koszt 38 zł, deklaracje (zamówienie) do pobrania u p. Anny Nowickiej.

      Czas na zamówienie wraz z opłatą do końca września.

     • UWAGA - ZMIANA TERMINU ZEBRANIA W GRUPIE "PSZCZÓŁEK"

     •             Uprzejmie informuję, iż zebranie z rodzicami w grupie "Pszczółek" odbędzie się w dniu 18 września 2018 r. o godzinie 16.30.

                                                                                         Serdecznie zapraszam

     • ZEBRANIE RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI KLAS

     • W czwartek 13.09.2018 r. odbędą się spotkania z wychowawcami klas w następujących godzinach:

      klasa 1 godzina 17.00 sala nr 7
      klasa 2 godzina 16.45 sala nr 1
      klasa 3 godzina 17.00 sala nr 5
      klasa 4 a godzina 17.00 sala nr 4
      klasa 4 b godzina 17.00 sala nr 11
      klasa 5 a godzina 16.30 sala nr 2
      klasa 5 b godzina 18.00 sala nr 2
      klasa 6 godzina 17.00 sala nr 13
      klasa 7 a godzina 17.30 sala nr 12
           
      klasa 8 godzina 17.00 sala nr 6
           

      UWAGA! Zebranie dla Rodziców uczniów klasy 7 b odbędzie się w środę o godz. 17:00 w sali nr 10.

     • UBEZPIECZENIE NNW

     • Przed Państwem kolejny rok szkolny, a wraz z nim kolejne wyzwania, także te związane z kwestią bezpieczeństwa uczniów.
      Nowy rok będzie różnił się od od poprzedniego w wielu aspektach, w tym także w kwestii funkcjonowania ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków.
       
      Na rok szkolny 2018/2019 Pragniemy przedstawić nową ofertę ubezpieczenia:
       
      WARIANT I 32 zł
      WARIANT II 42 zł
      WARIANT III 55 zł
      WARIANT IV 64 zł
      WARIANT V 87 zł
      WARIANT VI 138 zł

       

      Drodzy Państwo z przyczyn organizacyjnych w sekretariacie szkoły przyjmujemy opłaty tylko za wariant III czyli 55 zł dla uczniów szkoły oraz 58 zł przedszkole. W razie wyboru innego wariantu, wpłat można dokonać za pomocą poniższej strony internetowej:
       
      NNW ma charakter dobrowolny. Jednakże wiele aspektów przemawia za ubezpieczeniem. Podejmując decyzję, na pewno warto wziąć pod uwagę fakt, że opłacając ubezpieczenie NNW dziecko będzie objęte ochroną 24 godziny, czyli w czasie nauki, wyjść i wycieczek szkolnych, w drodze do lub ze szkoły, a także w trakcie zajęć pozalekcyjnych, podczas uprawiania sportu zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie oraz w życiu codziennym.
       
      W załączeniu: Ogólne warunki ubezpieczenia NNW, Tabela uszczerbków oraz oferta.
       
      Ofertę i ewentualne szkody zgłaszamy przez stronę internetową - (poniżej Link do strony- proszę o skopiowanie i otwarcie w nowym oknie przeglądarki w internecie) klikamy "ZGŁOŚ ZDARZENIE" - proces zgłoszenia jest prosty i szybki.
       
       
      Jeśli macie Państwo jakieś pytania w związku z zakresami , czy zgłoszeniem roszczenia , proszę o telefon , bądź mail na poniższe dane:
      VIOLETTA BATKA
      Tel.kont.570-888-527/600-952-999
       

      nnw-szkolne-wariant1.pdf

      nnw-szkolne-wariant2.pdf

      nnw-szkolne-wariant3.pdf

      nnw-szkolne-wariant4.pdf

      nnw-szkolne-wariant5.pdf

      nnw-szkolne-wariant6.pdf

      Tabela_operacji_medycznych_NNW_2018-2019_(2).pdf

      Wartosci_swiadczen_-_tabela.pdf

      Wartosci_swiadczen_-_tabela_2.pdf

      Warunki_ubezpieczenia_NNW_2018-2019_(9).pdf

       
       
       
     • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019

     • W poniedziałek, 3 września, uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Tradycyjnie inaugrację rozpoczęliśmy Mszą św. w parafialnym kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Kruszynie. Po nabożeństwie udaliśmy się do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej zebrały się wszystkie klasy wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami. Towarzyszyli nam licznie zgromadzeni goście, przede wszystkim rodzice i dziadkowie.

      Pani Dyrektor Małgorzata Wojnowska powitała wszystkich zebranych. Zwróciła uwagę na gwar, śmiech i radość, wypełniające ponownie budynek  szkoły i stanowiące o jej witalności, energii i życiu. Następnie przedstawiła nowych nauczycieli i uczniów poszczególnych klas. Szczególną atencją odbdarzyła pierwszoklasistów, rozpoczynających swoją przygodę z edukacją.

      Po części oficjalnej wszyscy rozeszliśmy się do swoich klas lekcyjnych, by z wychowawcami przygotować się do pracy.

      Rok szkolny 2018/2019 został rozpoczęty!

     • Gdańsk stolicą polskiego harcerstwa

     •  

      Przez dziesięć dni Gdańsk stał się stolicą polskiego harcerstwa.

      W ponad 12-sto tysięcznej rzeszy harcerzy i skautów byliśmy też my, harcerze z Kruszyna . W czasie zlotu mieliśmy okazje spotkać się z harcerzami z całej Polski , ale też ze skautami z Wielkiej Brytanii , Niemiec,Szwecji,Ukrainy,Białorusi.Izraela,Palestyny,Nepalu.Zwiedzaliśmy Gdańsk, Westerplatte, Malbork. Braliśmy udział w ciekawych zajęciach, oraz sami prowadziliśmy jeden z programów wieczornych.

      Promowaliśmy nasz środowisko w czasie Dnia Regionów, nasza drużyna godnie reprezentowała swój hufiec, szkołę i środowisko.

      Za dwa lata następny zlot mam nadzieję że i tam nie zabraknie harcerzy z Kruszyna .

       

      Czuwaj !!!!      Drużynowy

       

     • Zajęcia koła teatralnego 13+ w nowym roku szkolnym

     •  

      Informujemy, że zajęcia koła teatralnego 13+  będą odbywały się w poniedziałki w godz.16.30-18.30. Wszystkich chętnych zapraszamy do naszej szkoły do sali nr 2 już 10 września.

       

     • ZEBRANIA Z RODZICAMI - PRZEDSZKOLE

     • Drodzy Rodzice!

      Informujemy, że zebrania z rodzicami dzieci przedszkolnych odbędą się 11 września 2018 r. w salach przedszkolnych poszczególnych grup.

      1. Grupa "Biedronek" (wych. M. Jesionowska) - godz. 17.30

      2. Grupa "Motylków" (wych. I. Masiak) - godz. 17.30

      3. Grupa "Żabek" (wych. A. Michalska) - godz. 16.30

      4. Grupa "Pszczółek" (wych. M. Kuśmierzak) - godz. 16.30

     • Plan lekcji 2018/2019

     •  

       

      W module Strefa ucznia --> plan lekcji 2018/2019 znajduje się plan lekcji na nowy rok szkolny.

       

      JS