• Apel Jedności z Ukrainą!
     • Apel Jedności z Ukrainą!

      28 lutego br. cała nasza szkolna społeczność uczestniczyła w wyjątkowym apelu - "Apelu Jedności z Ukrainą", który przybliżył naszym dzieciom aktualną niezwykle trudną tematykę wojny w Ukrainie. Uczniowie usłyszeli od Pani Dyrektor historyczne wyjaśnienie toczącego się konfliktu zbrojnego.

      Przygotowana prezentacja zapoznała uczniów z wiadomościami dotyczącymi naszych wschdnich sąsiadów - ich symboli narodowych, położenia na  mapie i najważniejszych wiadomości o Ukrainie.

      W wielkim skupieniu i przejęciu wysłuchaliśmy modlitwy ukraińskiej a także rozumiejąc powagę sytuacji modliliśmy się o pokój solidaryzując z Ukrainą. Uroczystość wspierali także harcerze, którzy z wymownymi plakatami milcząc wypowiedzieli to co obecnie krzyczą nasze serca. Nie chcemy wojny! Solidarnie z Ukrainą! Ukraino Jesteśmy z Wami!

      Wszyscy jesteśmy zatroskani koszmarem wojny i wiemy jak ważna jest teraz nasza pomoc dla ludzi uciekających przed wojną do naszego kraju oraz wsparcie  dla Ukrainy, która broni się.

      "Nie ma drogi  do pokoju. To pokój jest drogą"  /Martin Luther King/

     • Dzień Jedności z Ukrainą

      W poniedziałek, 28 lutego, nasza szkoła organizuje Dzień Jedności z Ukrainą.

      Uczniowie klas ósmych i klasy piątej przygotują niebiesko-żółte flagi, które będą rozdawać do przypięcia na ubraniu.

      O godzinie 10.00 odbędzie się krótki apel, w czasie którego wysłuchamy hymnu Ukrainy i uczcimy chwilą ciszy tych, którzy zginęli i tych, którzy cierpią...

     • Razem dla Ukrainy

      Szkoła Podstawowa w Kruszynie, OSP Kruszyn, KGW Kruszyn, II Drużyna Harcerska Szarych Szeregów, Stowarzyszenie "Dobry Start" w Kruszynie, Sołectwa Kruszyn, Pawłówek i Zielonczyn ogłaszają, iż w dniach 28 lutego - 6 marca 2022 r. będzie miała miejsce zbiórka darów dla obywateli Ukrainy.

      Potrzebne są:

      - pieluchy, chusteczki dla niemowląt, środki czystości dla niemowląt i małych dzieci, mleko modyfikowane, gotowe posiłki dla niemowląt w słoiczkach, zabawki,

      - środki higieny osobistej, np. szampony czy mydło,

      - ręczniki,

      - koce, poduszki, śpiwory,

      - środki opatrunkowe,

      - lekarstwa przeciwbólowe i przeciwzapalne,

      - żywność o wydłużonej dacie ważności do bezpośredniego spożycia (puszki, konserwy),

      - ubrania.

      Dary można przynosić do Szkoły Podstawowej w Kruszynie (w godzinach 8.00 - 14.00) oraz do OSP Kruszyn (w godzinach 14.00 - 19.00).

      W sobotę i niedzielę (5 - 6 marca) harcerze będą przeprowadzać zbiórkę darów w sklepach.

      Informujemy, że młodzież szkolna będzie również zbierać datki pieniężne, które zostaną przekazane do Caritas Polska na zakup innych niezbędnych produktów.

      Z góry dziękujemy za wsparcie!

      Bądźmy razem!

    • Akcje BohaterOn
     • Akcje BohaterOn

      Długo czekaliśmy… W końcu dotarł do nas dyplom za udział Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie za udział w ogólnopolskiej akcji BohaterOn , upamiętniającej 77.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

                      Uczniowie naszej szkoły w sposób szczególny upamiętnili bohaterów Powstania Warszawskiego. W ramach lekcji historii wzięli udział w zajęciach tematycznych, rozmowach o wartościach a na języku polskim napisali wzruszające listy z życzeniami i podziękowaniami do Powstańców Warszawskich. Dziękowali za trud, poświęcenie i odwagę, jaką uczestnicy powstania  wykazali się w 1944 roku oraz  podziwiali za miłość i oddanie dla ojczyzny pomimo młodego wieku…

       

      Zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego na potrzeby akcji BohaterOn:

      https://www.youtube.com/watch?v=tEkGpBKk2qM

    • Komunikat prasowy Fundacji Most the Most
     • Komunikat prasowy Fundacji Most the Most

      Uwaga Kruszyn, gmina Sicienko i okolice. Rusza konkurs na funkcję społeczną Zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie. Zgłoś swój pomysł!

      Już dziś, 14 lutego, rusza nabór zgłoszeń w II Konkursie Nasz Zabytek Fundacji Most the Most w Kujawsko - Pomorskiem. Przez 3 tygodnie – do 7 marca – organizator czeka na pomysły mieszkańców Kruszyna, gminy Sicienko i okolic na funkcję społeczną Zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie (siedziba Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego),  który wygrał I Konkurs Nasz Zabytek. Pomysły można zgłaszać przez elektroniczny formularz dostępny na stronie: www.mostthemost.pl lub przez telefon: 22 47 55 111 / +48 517 884 088. Zgłoś pomysł!

      „Nasz zabytek” to konkurs dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy I konkursu w Kujawsko-Pomorskiem od 29.10.2021-26.11.2021 r. zgłaszali Fundacji zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Fundacja otrzymała ponad 327 zgłoszeń na 34 zabytkowe obiekty. Po ogłoszeniu zwycięzcy I Konkursu czas na II Konkurs, czyli wybór funkcji społecznej Zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie. Teraz lokalne społeczności ponownie zabiorą głos. Podobnie jak w I Konkursie organizatorowi zależy na inicjatywie mieszkańców, bo tym konkursie to właśnie oni mają wpływ na to, jak zabytek będzie im służyć przez następne lata.

      Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z właścicielem Zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie, Fundacja przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN.

      Jak zgłosić pomysł?

      Zastanów się czego brakuje w Twojej okolicy. Może to miejsce spotkań, zajęć edukacyjnych, siedziba Koła Gospodyń Wiejskich, kafejka internetowa czy sala do gier? Możliwości jest całe mnóstwo, a kto zna lepiej Wasze potrzeby niż Ty i inni mieszkańcy Twojej gminy?

      Pomyśl jak uzasadnisz swój pomysł? Odpowiedz jak jego realizacja:

      • będzie służyć mieszkańcom?

      • uwzględnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością? kto będzie mógł korzystać z nowej funkcji zabytku?

      • może integrować lokalną społeczność i wspierać międzypokoleniową współpracę?

      Gotów? Jeśli tak, to czas podzielić się Twoim pomysłem. Wejdź na stronę: www.mostthemost.pl/nasz-zabytek, kliknij na formularz zgłoszeniowy, wypełnij go i  wyślij. 

      Jeśli nie masz dostępu do internetu, zadzwoń do nas i zgłoś swój pomysł.

      22 47 55 111 lub +48 517 884 088 od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

      Masz pytania? Wyślij je na adres: NaszZabytek@mostthemost.pl

      Zgłoszone? Świetnie! Teraz zachęć innych, żeby również przesłali swoje zgłoszenia. Mają ten sam pomysł? Tym lepiej. To znaczy, że myślicie podobnie. Im więcej zgłoszeń na tę samą funkcję, tym bardziej pokażecie, że właśnie ten pomysł powinien zostać zrealizowany.

      O Konkursie Nasz Zabytek

      Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym; ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo konkurs objął wszystkie województwa każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już konkursy w województwach: dolnośląskim i podlaskim. Aktualnie trwają konkursy w województwach: łódzkim i kujawsko-pomorskim (II Konkurs) oraz lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko mazurskim (I Konkurs). W kolejnych miesiącach 2022 r. będą sukcesywnie ogłaszane konkursy w innych województwach. Zgłaszane w konkursie zabytki te można obejrzeć na mapie zabytków na stronie Fundacji Most the Most: https://mostthemost.pl/mapa-zabytkow/.   

      Zwycięzca I Konkursu w Kujawsko-Pomorskiem 

      Zespół  pałacowo-parkowy w Kruszynie

      Szkoła Podstawowa w Kruszynie mieści się w zabytkowym pałacyku zbudowanym w stylu eklektycznym pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1882 roku. Budynek powstał z funduszy niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej na miejscu dawnego dworu rycerskiego, pamiętającego czasy gdy Kruszyn był domeną właścicieli Strzelewa – hrabiów Bnińskich. Pod koniec XIX wieku Kruszyn został zakupiony przez nabywcę o nazwisku Wekwart. Od niego posiadłość odkupiła Komisja Kolonizacyjna, która dysponując znacznymi funduszami pochodzącymi z francuskiej kontrybucji po wojnie 1870/71, wykorzystała je na zbudowanie obiektu przeznaczonego na szkołę, mieszkania dla nauczycieli i ewangelickiego pastora. Niemiecki kronikarz wspomina też o pomieszczeniach piwnicznych szkoły wykorzystywanych prawdopodobnie jako jadłodajnia dla przybywających tu z różnych stron niemieckich osadników.

      Dnia 1 września 1924 roku ewangelicka szkoła niemiecka została rozporządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego zamieniona na polską szkołę parytetyczną. W czasie II wojny w budynku szkoły mieściły się koszary żeńskiej służby pracy. W okresie tym szkoła w znacznym stopniu została zniszczona. Nauka w szkole po wojnie rozpoczęła się w dniu 11.IV.1945 r.

      W roku 1991 rozpoczął się remont kapitalny bardzo już zniszczonego budynku szkoły. W pierwszym etapie wymieniono okna, stropy i dach. Zaadoptowano pomieszczenia na strychu na lokale mieszkalne przez co zwiększono liczbę izb lekcyjnych. Wreszcie w 1996 roku, dzięki staraniom dyrektora szkoły i władz Gminy Sicienko, Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Kruszynie oraz nawiązaniu kontaktów z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej podjęto decyzję o rekonstrukcji obiektu i zbudowaniu przy szkole sali gimnastycznej. Całość inwestycji zakończono w 1999 r. Modernizacja i rozbudowa zrealizowana przy współpracy z Fundacją objęła nie tylko remont zabytkowej elewacji, ale także przystosowanie obiektu do potrzeb szkoły oraz budowę sali gimnastycznej z łącznikiem.

      Zabytek, to nie tylko budynek, to także park, w którym w 2018 roku Gmina Sicienko zrealizowała rewitalizację - remont schodów, wymianę balustrad i budowę ścieżek wraz z elementami małej architektury i siłowni zewnętrznej. Teren pełni funkcję parku przypałacowego o charakterze parku krajobrazowego. Powierzchnia parku wynosi ok. 1.03 ha.

      Gmina Sicienko, wychodząc naprzeciw głosom mieszkańców i lokalnej społeczności zamierza jeszcze w tym roku zrealizować przy zabytku budowę ogrodu sensorycznego oraz wymianę nawierzchni ścieżek parkowych.

      O Fundacji Most the Most

      Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

      Kontakt dla mediów:

      Martyna Krawczonek

      martyna.krawczonek@mostthemost.pl
      +48 532 390 625

     • Wygrana naszej szkoły w projekcie Fundacji „Most The Most”

      Z ogromną radością pragniemy przekazać wszystkim Przyjaciołom naszej szkoły, że wygraliśmy w projekcie Fundacji „Most The Most”, w którym w obecnej edycji wsparcie finansowe otrzymały zabytki z województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. W Kujawsko-Pomorskiem to właśnie my! Dzięki otrzymanym środkom będziemy mogli przeprowadzić remont elewacji naszej szkoły!

      Z całego serca dziękujemy każdej osobie, która w zeszłym roku okazała wsparcie, zgłaszając zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie do udziału w projekcie! Dziękujemy Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, Społeczności Lokalnej i wszystkim nieznanym nam Przyjaciołom! Bez Was nie moglibyśmy dzisiaj dzielić się tą radosną wiadomością! Dziękujemy, że jesteście z nami! My jesteśmy dla Was i właśnie tym poczuciem wspólnoty chcemy się dzielić i pragniemy je pielęgnować – teraz i… w odrestaurowanym budynku Szkoły Podstawowej w Kruszynie!

     • I miejsce Bruna Oźmińskiego w III turnieju Miedzyszkolnej Ligii Szachowej

      Jedną z wielu pasji Bruna Oźmińskiego, ucznia IV klasy są szachy. Niejednokrotnie pokazał jak ważna jest umiejętność logicznego myślenia. Dowodem na to jest między innymi indywidualny turniej szachowy, w którym zawodnik reprezentował szkołę do której uczęszcza (to jedyna taka cykliczna impreza dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 20 lat). W zawodach grać mogą zarówno debiutanci, jak i szachiści posiadający kategorie szachowe. Bruno uzyskał tam I miejsce (w grupie B na 3. turnieju Międzyszkolnej Ligi Szachowej). Kolejnym osiągnieciem jest I miejsce w turnieju Mikołajkowym w Sicienku oraz II miejsce w turniej cyklu Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej w Nakle nad Notecią. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • Najlepsi uczniowie - odznaczeni.
     • Najlepsi uczniowie - odznaczeni.

      14.01.2022 r. w sali gimnastycznej odbył się apel sukcesów. Uczniowie z najwyższymi średnimi oraz bardzo dobrym i wzorowym zachowaniem zostali nagrodzeni odznaką "wzorowy uczeń". Pani Dyrektor wraz z wychowawcami wyróżniła najlepszych z klas 4 - 8. Ponadto wielu uczniów w pierwszym semestrze osiągnęło wiele sukcesów z innych dziedzin. Poniżej informacja o wyróżnionych:

       

      Uczniowie ze 100% frekwencją:

       

      Bandyszewski Nikodem klasa Ib

      Ollek Dominik klasa IIb

      Truszczyńska Aniela klasa IIIb                                                             

      Janowska Lena klasa VI                                                          

      Kolerska Zuzanna   klasa VI

      Barylak Alicja klasa VIIb

      Barylak Aleksandra klasa VIIIa

      Łoś Lena klasa VIIIb

       

      SUKCESY

      KONKURSY PRZEDMIOTOWE:

      • Nadia Gniadek - etap wojewódzki konkursu historycznego Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy
      • Tymoteusz Będziński - etap wojewódzki konkursu z języka angielskiego Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy
      • Leonard Bukowiecki - etap wojewódzki konkursu z języka angielskiego Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy
      • Natalia Milewska - etap wojewódzki konkursu z języka polskiego Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy
      • Szymon Woźniak - etap wojewódzki konkursu geograficznego Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy

       

      Konkurs Przedmiotowy Leon z Matematyki

      Klasa IIa

      • Mikołaj Komorowski – 2 miejsce
      • Krystian Bulak – 4 miejsce
      • Leon Woropaj – 5 miejsce
      • Jakub Tomaszewski – 10 miejsce

       

      Klasa IIIa

      • Witold Żarnowski –  8 miejsce

       

      Klasa IIIb

      • Stefan Migdalski – 7 miejsce  
      • Amelia Tomczyk – 8 miejsce
      • Tadeusz Bojar – 9 miejsce

       

      Konkurs Przedmiotowy Leon z Języka Angielskiego

      • Leon Woropaj – 10 miejsce
      • Julian Urbaniak – 11 miejsce

       

      Osiągnięcia sportowe:

      Indywidualne:

      • Maksymilian Kwaśny – 1 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Karate Bushi-Do CUP
      • Maksymilian Sołtysiak – 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Karate Bushi-Do CUP

      Zespołowe:

      Drużyna piłkarska w składzie: Abdel Raouf Zidan, Szymon Grabski, Michał Mazalon, Tadeusz Bojar, Kacper Paszkiewicz, Alex Rugała, Sebastian Woźny, Tomasz Zwada, Antoni Fogt – 1 miejsce w Gminie i wicemistrzostwo w Mistrzostwach Powiatu Bydgoskiego w Piłce Nożnej Chłopców w kategorii wiekowej 2009 i młodsi – Igrzyska Dzieci

       

       

       

    • Apel sukcesów
     • Apel sukcesów

      W dniu 14 stycznia 2022 roku o godzinie 11.15 w sali gimnastycznej odbędzie się APEL SUKCESÓW, na którym uczniowie klas 4 – 8 zostaną wyróżnieni za osiągnięcia w I semestrze.

    • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny ''Kangur'' 2022
     • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny ''Kangur'' 2022

      Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w XXXI edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny

      • Konkurs odbędzie się 17 marca 2022 roku.
      • Zgłoszenia do udziału oraz wpłaty (12 zł): do 4 II 2022 roku (klasy IV – VIII u nauczycieli matematyki, klasy II – III u wychowawców).

      Głównym organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.

      Celem konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów.

      Konkurs ma charakter jednorazowego testu.  Na rozwiązanie zadań przeznaczone jest 75 minut.

      W naszej szkole konkurs będzie przeprowadzany w czterech kategoriach:
      Żaczek – klasy 2 szkół podstawowych
      Maluch – klasy 3 i 4 szkół podstawowych
      Beniamin – klasy 5 i 6 szkół podstawowych
      Kadet – klasy 7 i 8 szkół podstawowych

      W konkursie przyznaje się następujące tytuły:
      a) laureat
      b) wynik bardzo dobry
      c) wyróżnienie
      Nagrody dla laureatów, nagrody za wynik bardzo dobry i nagrody za wyróżnienie przyznaje Komitet Regionalny.
      Każdy uczeń zgłoszony do konkursu otrzymuje nagrodę uczestnictwa (zabawka logiczna Zaplątany Kangurek). Nagrodę tę przekazuje uczniowi Szkolny Koordynator Konkursu w dniu zawodów. Zapraszamy naszych uczniów do udziału w konkursie.

      Oświadczenie dostępne jest w poniższym linku:

      https://www.kangur-mat.pl/dokumenty/rodo/zgoda_uczestnika_konkursu.pdf

      Regulamin konkursu dostępny jest w poniższym linku:

      https://www.kangur-mat.pl/dokumenty/regulamin.pdf

       

     • Wyniki z ogólnopolskiego konkursu matematycznego Leon

      Gratulacje dla naszych uczestników za zdobycie bardzo wysokich miejsc!

      Mikołaj Komorowski  II miejsce,

      Krystian Bulak IV miejsce, 

      Leon Woropaj V miejsce.

      Wyniki wszystkich uczestników w poniższej tabeli

      O konkursie

      Konkurs przedmiotowy Leon z matematyki skierowany jest do uczniów szkół podstawowych - klasy I - VIII. Jego celem jest sprawdzenie umiejętności ścisłych uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych i samodzielności, odkrywania ukrytych talentów oraz rozwinięcia nawyku twórczego i logicznego myślenia. Ogólnopolski konkurs matematyczny jest sposobem na rozbudzenie motywacji do rozwoju zdolności ścisłych oraz sposobem na czerpanie radości z odkrywania tajników królowej nauk. Dodatkowo pozwala wyłonić małych geniuszy w tej dziedzinie. Z kolei nagrody mają ich zachęcać do rozwijania swoich umiejętności. Ciekawe zadania i łamigłówki konkursowe dostosowane są do norm programowych poszczególnych klas podstawowych. Olimpiada matematyczna dla szkół podstawowych ma formę testu z zadaniami otwartymi i zamkniętymi, w których jest jedna lub kilka prawidłowych odpowiedzi.

     • Artystka z naszej szkoły na deskach Opery Nova!

      Miło nam poinformować, iż, uczennica naszej szkoły Maja Woropaj z klasy czwartej rozwija swoją pasję artystyczną i doskonali swój warsztat taneczny pod okiem najlepszych pedagogów baletu ze Studia Baletowego przy Operze Nova w Bydgoszczy.  

              Ciężka praca i determinacja w doskonaleniu trudnej i wymagającej dziedziny sztuki, jaką jest taniec klasyczny w sezonie artystycznym 2020/ 2021 pozwoliły Mai wystąpić w dwóch spektaklach na deskach Opery Nova.

       W spektaklu „Dziadek do Orzechów” miała okazję zaprezentować się w roli Hiszpana, który za każdym razem w występuje w pierwszej obsadzie. W sztuce „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” wcieliła się w postać nadwornego pazia niosącego tren tytułowej Śnieżki.

               W Nowym Roku będziemy mogli zobaczyć Maję w czołowych sztukach wystawianych na deskach Opery Nova. Pamiętamy, że Mai pasja do tańca rozkwitła w murach naszej szkoły gdzie pod okiem Pani Jolanty Nawrotek kręciła swoje pierwsze piruety.

      Gratulujemy sukcesów i życzymy dalszej determinacji w dążeniu do spełniania marzeń.

     • Niezwykły konkursowy urodzaj – konkursy przedmiotowe Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty

      Rok szkolny 2021/ 2022 to dla Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie czas niezwykle obfity, jeśli weźmie się pod uwagę uczniów startujących i kwalifikujących się do kolejnych etapów konkursów przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty!

       

      W etapie rejonowym wzięło udział aż dziewięcioro uczniów, zmagających się z pytaniami w zakresie:

      • języka angielskiego: Tymoteusz Będziński (klasa VIIa), Leonard Bukowiecki (klasa VIIa), Miłosz Baranowicz (klasa VIIIa), Oliwia Lis (klasa VIIIb),
      • języka polskiego: Natalia Milewska (klasa VIIIa),
      • geografii: Szymon Woźniak (klasa VIIIb),
      • historii: Nadia Gniadek (klasa VI), Wiktoria Janowska (klasa VIIIa),
      • chemii: Wiktoria Jankowska (klasa VIIIa).

       

      Wszyscy uczniowie startujący w tym etapie uzyskali wysokie wyniki, natomiast do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w marcu, zakwalifikowały się następujące osoby:

      • z języka angielskiego: Tymoteusz Będziński (klasa VIIa) i Leonard Bukowiecki (klasa VIIa),
      • z języka polskiego: Natalia Milewska (klasa VIIIa),
      • z geografii: Szymon Woźniak (klasa VIIIb),
      • z historii: Nadia Gniadek (klasa VI).

       

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom dotychczasowych sukcesów i życzymy zdobywania kolejnych laurów w Nowym Roku!

     • Mistrz nurkowania w naszej szkole!

      Jest nam niezmiernie miło, że mamy ucznia, który rozwija nietypową pasję, a na dodatek osiąga w niej najwyższe wyniki. Janek - z klasy siódmej trenuje nurkowanie w klubie Aqua-Aga w Toruniu. Na ostatnich zawodach, które odbyły się w Opolu nasz płetwonurek wywalczył piersze miejsce! Zawody polegały na wykonywaniu różnych czynności pod wodą. Liczyła się szybkość, sprawność i refleks! Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w tej dziedzinie.

     • List Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki

       Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

       

      w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

      Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

      Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

      W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

      Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.  

      Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

       

       

                  Z wyrazami szacunku

       

       

      Przemysław Czarnek

      MINISTER EDUKACJI I NAUKI

       

      Adam Niedzielski

      MINISTER ZDROWIA

       

 • Herb Polski
  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
   • sekretariat@spkruszyn.edu.pl
   • tel 52 3815 106
   • Kruszyn, ul. Szkolna 6 86-014 Sicienko Poland