• Święto biblioteki

      8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, w związku z czym warto przyjrzeć się bliżej, czym dla uczniów naszej szkoły jest nasza szkolna biblioteka.

      To nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę czy usiąść w zaciszu czytelni, by delektować się możliwością spokojnego zagłębiania się w lekturę. To przede wszystkim miejsce, gdzie można porozmawiać - podzielić się radościami i smutkami szkolnymi i nieszkolnymi, gdzie można wypić herbatę i odpocząć, gdzie jest się wysłuchanym i docenionym. To miejsce, gdzie można się przygotować do konkursów, odrobić pracę domową, wykonać projekt.

      To także miejsce, z którego podejmowane są liczne inicjatywy, wzbogacające życie szkoły. Wystarczy przypomnieć niedawne wydarzenia, organizowane w tym roku szkolnym, na przykład spotkanie czytelnicze dla uczniów klas ósmych z autorami książki o Zielonczynie. Przedstawiciele ósmoklasistów - Lena Łoś, Oliwia Lis oraz Mikołaj Priefer zadawali im liczne (często nietuzinkowe) pytania. Pani Agnieszka Żarnowska oraz pan Jakub Stachowicz, którzy stworzyli monografię swojej miejscowości, opowiadali o swoich latach szkolnych, o powodach, dla których sami związali się ze szkołą, o życiu rodzinnym, o swoich ulubionych miejscach w Zielonczynie.

      Nasza biblioteka nie tylko rozwija nas czytelniczo: dba również bardzo o naszą wrażliwość i poczucie wspólnoty z innymi. Dowodzi tego inne spotkanie, zorganizowane wiosną - z uczniami ukraińskimi uczęszczającymi do naszej szkoły. Jego gospodarzami byli: Rusłan Szevela (kl. II), Sofiia Besedina (kl. V), Artur Iwanow (kl. V), Karina Palamarchuk (kl. VII b) oraz Artur Besedin (kl. VIII b). Uczestnicy tego wydarzenia nie tylko poznali najważniejsze informacje o Ukrainie, ale dowiedzieli się także, że w ukraińskiej szkole skala ocen wynosi od 1 do 12, co oznacza, że nasza "szóstka" to zaledwie "trójka! Polscy uczniowie z zazdrością przyjęli fakt, że na Ukrainie wakacje trwają od 25 maja do 1 września, z mniejszym entuzjazmem odnieśli się natomiast do tego, że zamiast do liceum, chodzi się tam do podstawówki 12 lat. Szkoła nie była jednak dominującym tematem spotkania: uczestnicy dowiedzieli się, że w niektórych obwodach (naszych województwach), znajdujących się bliżej Rosji, wierzy się, że prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dziadek Mróz, a w pozostałej części kraju - Święty Mikołaj, najczęściej wybieranym przez naszych ukraińskich kolegów zwierzęcym pupilem jest natomiast - szczur! Jednym słowem, wszyscy uczestniczący w spotkaniu bardzo dobrze się bawili!

      Nasza biblioteka tętni życiem:  wszystko to za sprawą pani Jolanty Gapińskiej, która na co dzień dba o to, byśmy czuli się w niej, jak u siebie w domu. Dziękujemy, Pani Jolu, i z okazji Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek składamy Pani serdeczne życzenia ogrmnych pokładów energii, niezmiernej wytrwałości i niewyczerpanej cierpliwości do  naszych różnych pomysłów... Dziękujemy za to, że biblioteka w kruszyńskiej podstawówce to miejsce przyjazne, otwarte i pełne życzliwości! 

     • Gminna uroczystość Święta Narodowego Trzeciego Maja

      W miniony piątek w naszej szkole świętowaliśmy oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja, którego gminne obchody w tym roku miały miejsce właśnie w kruszyńskiej podstawówce. W czasie uroczystości zebrali się liczni goście reprezentujący Powiat Bydgoski oraz Gminę Sicienko. Chórzyści oraz klasa VIIb, przygotowywani przez panią Alinę Pastor i panią Agnieszkę Żarnowską, zaprezentowali ciekawy i wzruszający program artystyczny, który został przyjęty przez zebranych owacją na stojąco! Publiczność miała w oczach łzy, gdy wsłuchiwała się w trudne wokalnie piosenki patriotyczne i gdy oglądała krótkie etiudy teatralne nawiązujące wymową do idei trzeciomajowych. Zebrani mieli też okazję wysłuchać fragmentów Konstytucji Trzeciego Maja, które w dwieście trzydziestą pierwszą rocznicę jej uchwalenia jasno pokazywały, że idee wolności, równości, szacunku dla drugiego człowieka i jego przekonań są ważne po dziś dzień. Można było również obejrzeć uczniowskie inspiracje Trzeciomajową Konstytucją oraz pracami Jana Matejki, słynącego między innymi z obrazu przedstawiającego pamiętną chwilę uchwalenia tego ważnego dokumentu, które były przygotowywane pod kierunkiem pani Kamili Tomaszewskiej. Wierzymy, że idee tak istotne dla naszych przodków pozostaną również ważne dla kolejnych pokoleń.

     • I Szachowy Charytatywny Turniej Miast

      We  wtorek 19 kwietnia w Kujawsko – Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się I Szachowy Charytatywny Turniej Miast. Patronat sprawował minister Łukasz Schreiber oraz Wojewoda Kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz z okazji 676. urodzin Bydgoszczy. W turnieju uczestniczyły zespoły z miejscowości regionu. Środki zebrane z wpisowego od gmin i miast woj. kujawsko - pomorskiego to 37 tys. 250 zł, które zostały przekazane Centrum Opieki Perinatalnej Hospicjum Świętego Łazarza w Bydgoszczy.

      Gminę Sicienko w kilkugodzinnych zmaganiach szachowych reprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Kruszynie w składzie: Bruno Oźmiński kl.4, Mikołaj Groblica kl. 7a, Jan Goździk kl. 7a, Franciszek Najdowski kl. 8b oraz Przewodniczący Rady gminy Sicienko p. Arkadiusz Szczepaniak.

      Finalnie Gmina Sicienko zajęła 4 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

       

     • Reprezentacja szkoły w parafii w Wielki Czwartek

      W Wielki Czwartek tradycyjnie reprezentacja naszej szkoły bierze udział we Mszy świętej, w czasie której wspomina się ustanowienie sakramentu Eucharystii oraz Kapłaństwa. W tym roku pojawiliśmy się po dwuletniej przerwie związanej z pandemią. Przedstawicielki społeczności szkolnej wręczyły księdzu proboszczowi kwiaty oraz złożyły mu życzenia: cierpliwości, wytrwałości oraz wyrozumiałości na wyboistej drodze posługi kapłańskiej, celebrując tym samym Dzień Kapłana przypadający na pierwszy dzień Triduum Paschalnego.

     • Nagrody w Międzypowiatowym Festiwalu Piosenki Świątecznej w Języku Obcym "Nastrój się na święta" rozdane!

      W grudniu zeszłego roku nauczyciele działający w Nauczycielskim Klubie Języków Obcych pod patronatem KPCEN w Bydgoszczy ogłosili rozpoczęcie festiwalu bożonarodzeniowego. Zorganizowanie przedsięwzięcia i doprowadzenie go do końca nie było łatwym zadaniem, gdyż co chwilę pojawiały się nowe wyzwania i epidemiologiczne, i wynikające z organizacji prac szkół, i... wiele można by opowiadać! 

      Udało się jednak i wydarzenie zostało doprowadzone do wielkiego finału, który odbył się wczoraj po południu, 13 kwietnia w siedzibie KPCEN w Bydgoszczy, gdzie zwycięzcy uczniowie odebrali atrakcyjne nagrody za reprezentowanie swoich szkół w zmaganiach festiwalowych. Z naszej szkoły wpłynęło aż pięć zgłoszeń.  Były to:

      "Feliz Navidad" - w wykonaniu klasy V,

      "Eine Muh, Eine Mäh" - w wykonaniu klas VII i VIII,

      "Szedryk" - w wykonaniu Sofii Besediny z klasy V,

      "Stille Nacht" - w wykonaniu Ariadny Żarnowskiej z klasy VIIa,

      "I'm A Little Snowman" - w wykonaniu Witolda Żarnowskiego z klasy IIIa.

      Wszystkie piosenki nagrane przez solistów zostały nagrodzone! Witek otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii I - IV, Sonia zajęła III miejsce w kategorii V - VIII, a Ariadna - wyróżnienie w tej samej kategorii. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia wszystkich nagrań naszych uczniów! Teraz,  gdy rozdano nagrody, możemy oficjalnie przedstawić  światu pracę tak wielu uczniów naszej szkoły! A że przed Wielkanocą... cóż, liczy się klimat świąt!!!

     • Kiermasz

      Tegoroczna akcja kiermaszowa zakończona. Na wsparcie Zosi Cetnarowskiej oraz Ukrainy udało się zebrać 3032 zł. Smaczne słodkości cieszyły się ogromną popularnością, natomiast lemoniada jak to stwierdził jeden z uczniów  "była tak pyszna, że powinna być codziennie" :) Bardzo dziękujemy darczyńcom!

    • Uwaga ! Ruszyły zapisy na kółko szachowe
     • Uwaga ! Ruszyły zapisy na kółko szachowe

      Zajęcia kółka szachowego odbywać się będą po lekcjach. Dzień i godziny zostaną ustalone po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń. Zajęcia są bezpłatne. Zgłoszenia przyjmują wychowawcy klas lub pedagog szkolny do 06.04.2022roku.

      „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni” Paul Morphy

      Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Wprowadzenie nauki gry w szachy w młodszym wieku szkolnym wpływa wszechstronnie na rozwój uczniów. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się „drewnianym wojskiem”, uczą się i doskonalą swoje umysły. Grając w szachy, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem, ale i wyobraźnią. Biorąc pod uwagę powyższe, można określić, w jakich płaszczyznach szachy wpływają na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka. . Gra w szachy doskonali pamięć , uwagę rozwija zdolność koncentracji i logicznego myślenia. Sprawdzają się doskonale jako alternatywne spędzanie wolnego czasu.                                                                                                                                                                Fundacja „Zagrajmy razem” prowadzi zajęcia pokazowe, kółka szachowe, organizuje turnieje i obozy sportowe. Fundacja realizuje projekty , ”Szachy-rozwój i aktywny wypoczynek”, „Sport łączy pokolenia”, ”Polubić szachy zostań mistrzem”-pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego –Mikołaja Bogdanowicza,Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego-Piotra Całbeckiego, Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego, Kuratora Oświaty-Marka Gralika. Więcej informacji pod numerem tel.506913301 i Facebooku – Polubić szachy.

     • Rekolekcje

      Informujemy, że w dniach 28, 29 i 30 marca 2022 r. odbędą się tegoroczne rekolekcje wielkopostne zgodnie z harmonogramem przedstawionym poniżej:

       

      28 marca, poniedziałek:

      Klasy 1 – 3                          9:00 – 10:30, nauki rekolekcyjne w kościele parafialnym w Kruszynie

      Klasy 4 – 6                          8:30 – 10:00, nauki rekolekcyjne online na MS Teams

      Klasy 7 – 8                          8:30 – 10:00, nauki rekolekcyjne online na MS Teams

       

      29 marca, wtorek:

      Klasy 1 – 3                          8:30 – 10:00, nauki rekolekcyjne online na MS Teams

      Klasy 4 – 6                          9:00 – 10:30, nauki rekolekcyjne w kościele parafialnym w Kruszynie

      Klasy 7 – 8                          8:30 – 10:00, nauki rekolekcyjne online na MS Teams

       

      30 marca, środa:

      Klasy 1 – 3                          8:30 – 10:00, nauki rekolekcyjne online na MS Teams

      Klasy 4 – 6                          8:30 – 10:00, nauki rekolekcyjne online na MS Teams

      Klasy 7 – 8                          9:00 – 10:30, nauki rekolekcyjne w kościele parafialnym w Kruszynie

       

      W czasie rekolekcji dowóz do szkoły odbywa się według następującego porządku:

      rano – zgodnie z obowiązującym rozkładem dowozów,

      po rekolekcjach – pierwszy odwóz ok. 10:30, drugi o godzinie 13:00.

       

      W okresie rekolekcji nie będzie zajęć dydaktycznych, szkoła zapewnia natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy szkolnej, pracującej według zwykłego planu.

       

      W dniu rekolekcji w kościele parafialnym uczniowie mieszkający w Kruszynie mogą iść na nauki bezpośrednio z domu, bez konieczności przychodzenia do szkoły.

    • Dzień bez plecaka
     • Dzień bez plecaka

      Uczniowie naszej szkoły dziś wyjątkowo uczcili koniec tygodnia. Wyjątkowo, ponieważ przyszli do szkoły bez plecaka, a w zamian przynieśli książki w rozmaitych przedmiotach.  Samorząd Uczniowski z tego tytułu urządził konkurs na najciekaszą rzecz i z każdej klasy wyróżnił jedną osobę. Trzeba przyznać, że jury miało niezły dylemat bo poziom był bardzo wysoki :) Brawo za zaangażowanie i dobrą zabawę!

      Uczniowie wyróżnieni:

      1a - Wiktoria (kolorowe wiadro)

      1b - Borys (walizka dinozaur)

      2a - Krystian (opakowanie do rakietek tenisowych)

      2b - Kacper (słoik)

      3a - Oliwia (pojemnik na listy)

      4 - Antek (sejf)

      5 - Łucja (głowa lego)

      6 - Patryk (krata do napojów butelkowych)

      7a - Igor (garnek)

      7b - Zosia (opakowanie po kapsułkach Vizir)

      8a - Wiktoria (pachołek drogowy)

      8b - Olek (wózek transportowy)

     • Nagroda Ministra Sportu

      Mamy przyjemność pochwalić się sukcesem nauczyciela naszej szkoły, pana Miłosza Miękczyńskiego, który otrzymał brązową odznakę Ministra Sportu „Za Zasługi dla Sportu”.

      Nagrody wręczane były przez pana Marka Gralika, kuratora oświaty  wyróżnionym zawodnikom, trenerom oraz działaczom z terenu gminy Sicienko podczas Gali Sportu Powiatu Bydgoskiego, która odbyła się 11.03.2022 r .

      Pan Miłosz Miękczyński został doceniony za liczne sukcesy w prowadzeniu drużyn szkolnych w piłce ręcznej, siatkowej oraz nożnej dziewcząt i chłopców na szczeblu wojewódzkim, a także wieloletnie reprezentowanie gminy Sicienko w Igrzyskach LZS (Ludowych Zespołów Sportowych) w piłce nożnej, siatkowej oraz siatkówce plażowej. Ponadto wyróżniono jego wielkokrotne udziały i zdobyte medale w biegach na 5, 10, i 21 km na terenie Polski. Pan Miłosz jest również współzałożycielem oraz wieloletnim zawodnikiem drużyny Lupus Team, która zdobywała liczne sukcesy na turniejach w terenie województwa.

       

      Na gali obecna była Pani dyrektor SP w Kruszynie, radna  Powiatu Bydgoskiego, pani Małgorzata Wojnowska.

    • Sukces uczniów naszej szkoły w konkursach przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty
     • Sukces uczniów naszej szkoły w konkursach przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty

      W pierwszej połowie marca odbyły się wojewódzkie etapy konkursów przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, w których brało udział aż pięcioro uczniów naszej szkoły! Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy: każdy z nich wyszedł jako zwycięzca!

      Poniżej przedstawiamy uzyskane przez nich wyniki oraz prezentujemy zdobyte tytuły:

      • Szymon Woźniak (klasa VIIIb), przygotowywany przez panią Jolantę Gapińską – zdobył 92% punktów i uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego z geografii,
      • Nadia Gniadek (klasa VI), przygotowywana przez panią Małgorzatę Wojnowską – zdobyła 86% punktów i uzyskała tytuł finalisty konkursu przedmiotowego z historii; to najmłodsza finalistka w naszej szkole,
      • Leonard Bukowiecki (klasa VIIa), przygotowywany przez panią Agnieszkę Żarnowską – zdobył 86% punktów i uzyskał tytuł finalisty konkursu przedmiotowego z języka angielskiego,
      • Tymoteusz Będziński (klasa VIIa), przygotowywany przez panią Agnieszkę Żarnowską – zdobył 81% punktów i uzyskał tytuł finalisty konkursu przedmiotowego z języka angielskiego,
      • Natalia Milewska (klasa VIIIa), przygotowywana przez panią Agnieszkę Żarnowską – zdobyła 77,5% punktów i uzyskała tytuł finalisty konkursu przedmiotowego z języka polskiego.

       

      Wszystkim zwycięzcom, nauczycielom przygotowującym uczniów oraz rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w nadchodzącym czasie!

    • 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
     • 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, działacze polskiego podziemia oraz podziemia antykomunistycznego zgodnie z przekazem władz komunistycznych skazani na wieczne zapomnienie.

      Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od tego czasu w wielu miejscach w Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające „wyklętych”.

      W Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego również upamiętniono działaczy podziemia antykomunistycznego. Naszą szkołę odwiedzili znamienici goście:

      Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Bydgoskiego Józef Żernicki,

      dr inż. Romuald Rajs, syn kpt. Romualda Rajsa ps.” Bury”,

      oraz harcerze 5 Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej „NIEZŁOMNI” im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

      Zaproszeni goście przybliżyli naszej młodzieży historię „żołnierzy wyklętych”. Pan prezes Żernicki przedstawił historię żołnierzy z naszego regionu oraz pokazał uczniom dokumentację prac badawczych. Dr inż. Rajs przedstawił bardzo osobistą, opartą na faktach, historię swojego ojca  kpt. Romualda Rajsa „Burego”,  a młodzież z 5 Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej im Danuty Siedzikówny „ Inki”, przybliżyła nam historię swojej patronki.

      Zarówno dla uczniów, jak i dla pracowników szkoły była to niezapomniana lekcja historii.

    • Sukces w karate!
     • Sukces w karate!

      6 marca odbyły się 21 Mistrzostwa Central Europe Open Karate WKF - Grand Prix Pomorza i Kujaw w Artego Arenie w Bydgoszczy. Uczeń naszej szkoły Maksymilian Sołtysiak startowal w kategoriach: Kata indywidualne białe i żółte pasy chłopcy 7 lat i młodsi oraz Kumite indywidualne Białe i żółte pasy chłopcy 7 lat i młodsi +25kg. W obu kategoriach Maks wywalczył 3 miejsca na podium. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Pomoc dla Ukrainy- aktualne potrzeby

      Bardzo gorąco dziękujemy za dotychczasową pomoc, za wielkie serce i nieprzebraną dobroć, za to, że jesteśmy RAZEM Z UKRAINĄ!

      Na bieżąco uaktualniamy informacje dotyczące potrzeb dotkniętych tą okrutną wojną obywateli ukraińskich. Przekazujemy je poniżej:

      - z ubrań: bielizna (majtki, skarpety, rajstopy), odzież termiczna, 

      - lekarstwa (przeciwbólowe, przeciwzapalne, na gardło, wzmacniające odporność),

      - środki opatrunkowe (bandaże, plastry, octenisept),

      - mleko modyfikowane dla niemowląt, 

      - jedzenie w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci, 

      - pieluchy i chusteczki wilgotne dla niemowląt, 

      - podpaski,

      - pasty i szczoteczki do zębów. 

      Dziękujemy za każdą okazaną pomoc!

      Jesteśmy RAZEM!

 • Herb Polski
  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
   • sekretariat@spkruszyn.edu.pl
   • tel 52 3815 106
   • Kruszyn, ul. Szkolna 6 86-014 Sicienko Poland