• Apel Jedności z Ukrainą!
     • Apel Jedności z Ukrainą!

      28 lutego br. cała nasza szkolna społeczność uczestniczyła w wyjątkowym apelu - "Apelu Jedności z Ukrainą", który przybliżył naszym dzieciom aktualną niezwykle trudną tematykę wojny w Ukrainie. Uczniowie usłyszeli od Pani Dyrektor historyczne wyjaśnienie toczącego się konfliktu zbrojnego.

      Przygotowana prezentacja zapoznała uczniów z wiadomościami dotyczącymi naszych wschdnich sąsiadów - ich symboli narodowych, położenia na  mapie i najważniejszych wiadomości o Ukrainie.

      W wielkim skupieniu i przejęciu wysłuchaliśmy modlitwy ukraińskiej a także rozumiejąc powagę sytuacji modliliśmy się o pokój solidaryzując z Ukrainą. Uroczystość wspierali także harcerze, którzy z wymownymi plakatami milcząc wypowiedzieli to co obecnie krzyczą nasze serca. Nie chcemy wojny! Solidarnie z Ukrainą! Ukraino Jesteśmy z Wami!

      Wszyscy jesteśmy zatroskani koszmarem wojny i wiemy jak ważna jest teraz nasza pomoc dla ludzi uciekających przed wojną do naszego kraju oraz wsparcie  dla Ukrainy, która broni się.

      "Nie ma drogi  do pokoju. To pokój jest drogą"  /Martin Luther King/

     • Dzień Jedności z Ukrainą

      W poniedziałek, 28 lutego, nasza szkoła organizuje Dzień Jedności z Ukrainą.

      Uczniowie klas ósmych i klasy piątej przygotują niebiesko-żółte flagi, które będą rozdawać do przypięcia na ubraniu.

      O godzinie 10.00 odbędzie się krótki apel, w czasie którego wysłuchamy hymnu Ukrainy i uczcimy chwilą ciszy tych, którzy zginęli i tych, którzy cierpią...

     • Razem dla Ukrainy

      Szkoła Podstawowa w Kruszynie, OSP Kruszyn, KGW Kruszyn, II Drużyna Harcerska Szarych Szeregów, Stowarzyszenie "Dobry Start" w Kruszynie, Sołectwa Kruszyn, Pawłówek i Zielonczyn ogłaszają, iż w dniach 28 lutego - 6 marca 2022 r. będzie miała miejsce zbiórka darów dla obywateli Ukrainy.

      Potrzebne są:

      - pieluchy, chusteczki dla niemowląt, środki czystości dla niemowląt i małych dzieci, mleko modyfikowane, gotowe posiłki dla niemowląt w słoiczkach, zabawki,

      - środki higieny osobistej, np. szampony czy mydło,

      - ręczniki,

      - koce, poduszki, śpiwory,

      - środki opatrunkowe,

      - lekarstwa przeciwbólowe i przeciwzapalne,

      - żywność o wydłużonej dacie ważności do bezpośredniego spożycia (puszki, konserwy),

      - ubrania.

      Dary można przynosić do Szkoły Podstawowej w Kruszynie (w godzinach 8.00 - 14.00) oraz do OSP Kruszyn (w godzinach 14.00 - 19.00).

      W sobotę i niedzielę (5 - 6 marca) harcerze będą przeprowadzać zbiórkę darów w sklepach.

      Informujemy, że młodzież szkolna będzie również zbierać datki pieniężne, które zostaną przekazane do Caritas Polska na zakup innych niezbędnych produktów.

      Z góry dziękujemy za wsparcie!

      Bądźmy razem!

    • Akcje BohaterOn
     • Akcje BohaterOn

      Długo czekaliśmy… W końcu dotarł do nas dyplom za udział Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie za udział w ogólnopolskiej akcji BohaterOn , upamiętniającej 77.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

                      Uczniowie naszej szkoły w sposób szczególny upamiętnili bohaterów Powstania Warszawskiego. W ramach lekcji historii wzięli udział w zajęciach tematycznych, rozmowach o wartościach a na języku polskim napisali wzruszające listy z życzeniami i podziękowaniami do Powstańców Warszawskich. Dziękowali za trud, poświęcenie i odwagę, jaką uczestnicy powstania  wykazali się w 1944 roku oraz  podziwiali za miłość i oddanie dla ojczyzny pomimo młodego wieku…

       

      Zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego na potrzeby akcji BohaterOn:

      https://www.youtube.com/watch?v=tEkGpBKk2qM

    • Komunikat prasowy Fundacji Most the Most
     • Komunikat prasowy Fundacji Most the Most

      Uwaga Kruszyn, gmina Sicienko i okolice. Rusza konkurs na funkcję społeczną Zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie. Zgłoś swój pomysł!

      Już dziś, 14 lutego, rusza nabór zgłoszeń w II Konkursie Nasz Zabytek Fundacji Most the Most w Kujawsko - Pomorskiem. Przez 3 tygodnie – do 7 marca – organizator czeka na pomysły mieszkańców Kruszyna, gminy Sicienko i okolic na funkcję społeczną Zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie (siedziba Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego),  który wygrał I Konkurs Nasz Zabytek. Pomysły można zgłaszać przez elektroniczny formularz dostępny na stronie: www.mostthemost.pl lub przez telefon: 22 47 55 111 / +48 517 884 088. Zgłoś pomysł!

      „Nasz zabytek” to konkurs dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy I konkursu w Kujawsko-Pomorskiem od 29.10.2021-26.11.2021 r. zgłaszali Fundacji zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Fundacja otrzymała ponad 327 zgłoszeń na 34 zabytkowe obiekty. Po ogłoszeniu zwycięzcy I Konkursu czas na II Konkurs, czyli wybór funkcji społecznej Zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie. Teraz lokalne społeczności ponownie zabiorą głos. Podobnie jak w I Konkursie organizatorowi zależy na inicjatywie mieszkańców, bo tym konkursie to właśnie oni mają wpływ na to, jak zabytek będzie im służyć przez następne lata.

      Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z właścicielem Zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie, Fundacja przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN.

      Jak zgłosić pomysł?

      Zastanów się czego brakuje w Twojej okolicy. Może to miejsce spotkań, zajęć edukacyjnych, siedziba Koła Gospodyń Wiejskich, kafejka internetowa czy sala do gier? Możliwości jest całe mnóstwo, a kto zna lepiej Wasze potrzeby niż Ty i inni mieszkańcy Twojej gminy?

      Pomyśl jak uzasadnisz swój pomysł? Odpowiedz jak jego realizacja:

      • będzie służyć mieszkańcom?

      • uwzględnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością? kto będzie mógł korzystać z nowej funkcji zabytku?

      • może integrować lokalną społeczność i wspierać międzypokoleniową współpracę?

      Gotów? Jeśli tak, to czas podzielić się Twoim pomysłem. Wejdź na stronę: www.mostthemost.pl/nasz-zabytek, kliknij na formularz zgłoszeniowy, wypełnij go i  wyślij. 

      Jeśli nie masz dostępu do internetu, zadzwoń do nas i zgłoś swój pomysł.

      22 47 55 111 lub +48 517 884 088 od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

      Masz pytania? Wyślij je na adres: NaszZabytek@mostthemost.pl

      Zgłoszone? Świetnie! Teraz zachęć innych, żeby również przesłali swoje zgłoszenia. Mają ten sam pomysł? Tym lepiej. To znaczy, że myślicie podobnie. Im więcej zgłoszeń na tę samą funkcję, tym bardziej pokażecie, że właśnie ten pomysł powinien zostać zrealizowany.

      O Konkursie Nasz Zabytek

      Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym; ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo konkurs objął wszystkie województwa każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już konkursy w województwach: dolnośląskim i podlaskim. Aktualnie trwają konkursy w województwach: łódzkim i kujawsko-pomorskim (II Konkurs) oraz lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko mazurskim (I Konkurs). W kolejnych miesiącach 2022 r. będą sukcesywnie ogłaszane konkursy w innych województwach. Zgłaszane w konkursie zabytki te można obejrzeć na mapie zabytków na stronie Fundacji Most the Most: https://mostthemost.pl/mapa-zabytkow/.   

      Zwycięzca I Konkursu w Kujawsko-Pomorskiem 

      Zespół  pałacowo-parkowy w Kruszynie

      Szkoła Podstawowa w Kruszynie mieści się w zabytkowym pałacyku zbudowanym w stylu eklektycznym pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1882 roku. Budynek powstał z funduszy niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej na miejscu dawnego dworu rycerskiego, pamiętającego czasy gdy Kruszyn był domeną właścicieli Strzelewa – hrabiów Bnińskich. Pod koniec XIX wieku Kruszyn został zakupiony przez nabywcę o nazwisku Wekwart. Od niego posiadłość odkupiła Komisja Kolonizacyjna, która dysponując znacznymi funduszami pochodzącymi z francuskiej kontrybucji po wojnie 1870/71, wykorzystała je na zbudowanie obiektu przeznaczonego na szkołę, mieszkania dla nauczycieli i ewangelickiego pastora. Niemiecki kronikarz wspomina też o pomieszczeniach piwnicznych szkoły wykorzystywanych prawdopodobnie jako jadłodajnia dla przybywających tu z różnych stron niemieckich osadników.

      Dnia 1 września 1924 roku ewangelicka szkoła niemiecka została rozporządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego zamieniona na polską szkołę parytetyczną. W czasie II wojny w budynku szkoły mieściły się koszary żeńskiej służby pracy. W okresie tym szkoła w znacznym stopniu została zniszczona. Nauka w szkole po wojnie rozpoczęła się w dniu 11.IV.1945 r.

      W roku 1991 rozpoczął się remont kapitalny bardzo już zniszczonego budynku szkoły. W pierwszym etapie wymieniono okna, stropy i dach. Zaadoptowano pomieszczenia na strychu na lokale mieszkalne przez co zwiększono liczbę izb lekcyjnych. Wreszcie w 1996 roku, dzięki staraniom dyrektora szkoły i władz Gminy Sicienko, Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Kruszynie oraz nawiązaniu kontaktów z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej podjęto decyzję o rekonstrukcji obiektu i zbudowaniu przy szkole sali gimnastycznej. Całość inwestycji zakończono w 1999 r. Modernizacja i rozbudowa zrealizowana przy współpracy z Fundacją objęła nie tylko remont zabytkowej elewacji, ale także przystosowanie obiektu do potrzeb szkoły oraz budowę sali gimnastycznej z łącznikiem.

      Zabytek, to nie tylko budynek, to także park, w którym w 2018 roku Gmina Sicienko zrealizowała rewitalizację - remont schodów, wymianę balustrad i budowę ścieżek wraz z elementami małej architektury i siłowni zewnętrznej. Teren pełni funkcję parku przypałacowego o charakterze parku krajobrazowego. Powierzchnia parku wynosi ok. 1.03 ha.

      Gmina Sicienko, wychodząc naprzeciw głosom mieszkańców i lokalnej społeczności zamierza jeszcze w tym roku zrealizować przy zabytku budowę ogrodu sensorycznego oraz wymianę nawierzchni ścieżek parkowych.

      O Fundacji Most the Most

      Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

      Kontakt dla mediów:

      Martyna Krawczonek

      martyna.krawczonek@mostthemost.pl
      +48 532 390 625

     • Wygrana naszej szkoły w projekcie Fundacji „Most The Most”

      Z ogromną radością pragniemy przekazać wszystkim Przyjaciołom naszej szkoły, że wygraliśmy w projekcie Fundacji „Most The Most”, w którym w obecnej edycji wsparcie finansowe otrzymały zabytki z województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. W Kujawsko-Pomorskiem to właśnie my! Dzięki otrzymanym środkom będziemy mogli przeprowadzić remont elewacji naszej szkoły!

      Z całego serca dziękujemy każdej osobie, która w zeszłym roku okazała wsparcie, zgłaszając zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie do udziału w projekcie! Dziękujemy Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, Społeczności Lokalnej i wszystkim nieznanym nam Przyjaciołom! Bez Was nie moglibyśmy dzisiaj dzielić się tą radosną wiadomością! Dziękujemy, że jesteście z nami! My jesteśmy dla Was i właśnie tym poczuciem wspólnoty chcemy się dzielić i pragniemy je pielęgnować – teraz i… w odrestaurowanym budynku Szkoły Podstawowej w Kruszynie!

  • Herb Polski
   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
    • sekretariat@spkruszyn.edu.pl
    • tel 52 3815 106
    • Kruszyn, ul. Szkolna 6 86-014 Sicienko Poland
    • Nr konta szkoły: BS O/Sicienko 67 8142 1046 0000 0778 2000 0001
    • Nr konta Rady Rodziców: BS O/Sicienko 25814200070110664430000001
    • NIP 554 23 47 464
    • Inspektor Ochrony Danych Arnold Paszta, arnold.partner@gmail.com
    • anna.nowicka@spkruszyn.edu.pl