PLASTYKA
- 10.01.2022 14:20
Przedmiotowy system oceniania z plastyki dla klas IV-VII
w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kruszynie
- Dokumenty określające PSO:
Statut Szkoły
Program nauczania plastyki w klasach 4-6 szkoły podstawowej „Do dzieła”, Jadwiga Lukas, Krystyna Onak wyd. Nowa Era.
- Zasady oceniania
Ustalając ocenę z plastyki brany jest przede wszystkim wysiłek wkładany przez ucznia i jego zaangażowanie oraz wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki przedmiotu.
Nauczyciel, dokonując oceny, zwraca uwagę przede wszystkim na:
poziom uzdolnień i predyspozycji plastycznych ucznia,
jego indywidualny wkład pracy potrzebny do realizacji określonych zadań plastycznych,
zaangażowanie ucznia w działania plastyczne i jego aktywny w nich udział, uzyskany przez niego poziom wiedzy i umiejętności w zakresie różnych form aktywności plastycznej (ćwiczenia praktyczne, warsztat twórczy ucznia) i wiadomości z teorii plastyki (elementy wiedzy o sztuce, zagadnienia plastyczne),
podejmowanie przez ucznia dodatkowych zadań plastycznych, włączanie się w życie artystyczne szkoły i środowiska,
przygotowanie ucznia do zajęć,
umiejętność formułowania problemów, wyciągania wniosków oraz poszukiwania własnych rozwiązań.
- Obszary aktywności uczniów podlegające ocenie:
1. Przygotowanie ucznia do zajęć:
przygotowanie odpowiednich materiałów plastycznych;
opanowanie wiedzy;
wyszukiwanie informacji;
wykonywanie ćwiczeń i zadań wstępnych.
2. Postawa i zachowanie na zajęciach, podczas oglądania wystaw, zwiedzania zabytków i skansenów: kultura osobista w trakcie zajęć; wykonywanie poleceń i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas używania odpowiednich materiałów i narzędzi plastycznych; właściwa współpraca w grupie.
3. Indywidualna działalność plastyczna:
jakość pracy – zaangażowanie w działanie plastyczne;
pomysłowość;
zgodność pracy z tematem;
celowość zastosowania środków artystycznych, wyrazu, techniki plastycznej;
prace plastyczne wykonane za pomocą różnych technik i materiałów;
ćwiczenia praktyczne.
4. Aktywność artystyczna jako twórcza postawa:
odwaga i oryginalność myślenia;
planowanie i realizacja akcji plastycznych.
5. Gotowość do uczestniczenia w kulturze:
udział w wydarzeniach kulturalnych; oglądanie wystaw, analizowanie i interpretowanie ich formy oraz treści; zwiedzanie zabytków, obserwowanie różnorodnych istotnych elementów dotyczących np. stylu i formy.
6. Prace domowe (np. przygotowanie dodatkowych informacji na podany temat)
7. Prace dodatkowe (np. własna aktywność plastyczna, recenzje z wystaw, referaty, prezentacje).
8.Udział i osiągnięcia w konkursach plastycznych
Ocenie podlega także: indywidualny wkład i zaangażowanie ucznia w działania, plastyczne, aktywne uczestnictwo w zajęciach; przygotowanie ucznia do zajęć.
Ocenianie ucznia na zajęciach plastyki dotyczy różnych aspektów jego aktywności, najważniejsza jednak jest działalność plastyczna i to ona stanowi podstawowy wyróżnik tych zajęć.
- Zasady ustalania oceny bieżącej:
Prace plastyczne - oceniane są według ustalonych każdorazowo zasad podanych przez nauczyciela przed rozpoczęciem pracy. W szczególności prace ucznia oceniane są za:
a) zgodność z tematem;
b) bogactwo treści;
c) wartości formalne (kompozycja, kolorystyka, wykorzystanie właściwości tworzywa, techniki);
d) trafność obserwacji;
e) pomysłowość (oryginalność);
f) wrażliwość;
g) samodzielność.
- Odpowiedź ustna:
• uczeń może być pytany na każdej lekcji
• prezentacja efektów pracy grupowej, indywidualnej oraz zadania domowego, którego wykonanie jest jednoznaczne z opanowaniem wiedzy i umiejętności z danego zakresu.
- Kryteria oceniania:
Ocenę celującą (6) otrzymuje uczeń, który: przejawia zdolności plastyczne; jego wiedza i umiejętności manualne są kreatywne, indywidualne w rozwiązywaniu zagadnień plastycznych w kl. IV, V, VI,VII prace plastyczne ukazuje w sposób indywidualny, twórczy i samodzielnie rozwiązuje problemy plastyczne; z własnej inicjatywy wykonuje dodatkowe zadania, prace, dekoracje; zwiedza galerie sztuki, muzea i dokumentuje to; jest laureatem konkursów plastycznych, wiedzy o sztuce; ma osiągnięcia w konkursach szkolnych i międzyszkolnych; aktywnie uczestniczy w zajęciach i jest do nich zawsze przygotowany.
Ocenę bardzo dobrą (5) otrzymuje uczeń, który: poszukuje indywidualnych rozwiązań plastycznych; opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania i zaplanowane do opanowania na poziomie kl. IV, V, VI,VII sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami teoretycznymi, wykorzystując je w praktyce; jest zawsze przygotowany do zajęć i aktywnie w nich uczestniczy; efekt końcowy pracy twórczej jest zawsze zgodny z jej założeniami i tematem, prace są estetyczne; rozwija talent plastyczny.
Ocenę dobrą (4) otrzymuje uczeń, który: dobrze opanował umiejętności plastyczne i teoretyczne określone programem nauczania i zaplanowane do opanowania na poziomie kl. IV, V, VI,VII poprawnie wykorzystuje wiedzę teoretyczną w praktyce; przejawia aktywność na zajęciach i jest do nich przygotowany; prace plastyczne są zgodne z tematem i estetyczne.
Ocenę dostateczną (3) otrzymuje uczeń, który: wykazuje podstawową wiedzę w zakresie materiału określonego programem nauczania dla kl. IV, V, VI,VII jest mało aktywny na zajęciach i słabo do nich przygotowany; poprawnie wykonuje prace plastyczne, ale nie wykazuje się systematycznością i zaangażowaniem; nie dba o estetykę pracy; nie wykazuje chęci do poprawienia ocen.
Ocenę dopuszczającą (2) otrzymuje uczeń, który: minimalnie opanował wiedzę i umiejętności objęte programem nauczania plastyki na poziomie kl. IV, V, VI,VII jest notorycznie nieprzygotowany do zajęć i niechętnie wykonuje zalecane prace; prace plastyczne wykonuje niestarannie lub nie zgodnie z tematem; objawia lekceważący stosunek do przedmiotu; nie wykazuje chęci do poprawienia ocen.
Ocenę niedostateczną (1) otrzymuje uczeń, który: nie opanował wiadomości i umiejętności określonych minimum programowym przedmiotu nauczania w danej klasie; ma braki w umiejętnościach i wiadomościach, uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu; nie jest w stanie rozwiązywać i wykonywać zadań o elementarnym stopniu trudności; nie przygotowuje się do zajęć, a także nie uaktywnia się na nich; przeszkadza w prowadzeniu zajęć nauczycielowi i kolegom. Zagraża bezpieczeństwu; nie wykazuje woli poprawy oceny.
VII. Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych z plastyki dla uczniów z dysfunkcjami: uwzględnianie trudności ucznia; cierpliwe udzielanie i kilkukrotne powtarzanie instrukcji wykonani;, podpowiadanie różnych możliwości wykonania tematu pracy plastycznej, wspieranie, naprowadzanie, pokazywanie na przykładach; częste podchodzenie do ucznia i ukierunkowywanie jego działań; dzielenie ćwiczenia/zadania na etapy i zachęcanie do wykonywania ich krok po kroku, poświęcanie więcej czasu na opanowanie danej umiejętności; nieocenianie negatywnie wobec klasy; w ocenianiu zwracanie większej uwagi na wysiłek włożony w wykonanie ćwiczenia, aniżeli estetykę wykonania pracy plastycznej; ocenianie przede wszystkim stosunku ucznia do przedmiotu, jego chęci, przygotowania do zajęć.
VIII. Sposoby informowania uczniów i ich rodziców o osiągnięciach edukacyjnych
uczniowie - ustnie na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej,
rodzicom - ustnie lub pisemnie w przypadku zagrożenia na semestr oceną niedostateczną, na zebraniu z rodzicami.
bieżące informowanie ucznia o każdej ocenie
informowanie rodziców ucznia przez wychowawcę
inne formy: zebrania z rodzicami, dyżury nauczycielskie, spotkania indywidualne, uczeń – rodzic – nauczyciel
przewidywane oceny śródroczne i oceny klasyfikacyjne z zajęć ustala nauczyciel na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej
IX. Zgodnie z wewnątrzszkolnym systemem oceniania oceny śródroczne i końcowe obowiązują w następującej skali:
stopień celujący – 6
stopień bardzo dobry – 5
stopień dobry – 4
stopień dostateczny – 3
stopień dopuszczający – 2
stopień niedostateczny – 1
Umowy i uzgodnienia
Duża aktywność i zaangażowanie w czasie zajęć może zostać nagrodzone oceną - bardzo dobry lub „+”. Trzykrotne uzyskany „+” powoduje wpisanie oceny bardzo dobry.
Udział w konkursach plastycznych, reprezentowanie szkoły, udokumentowane osiągnięcia plastyczne nauczyciel nagradza oceną celującą.
Uczeń zobowiązany jest do przestrzegania ustaleń: brak zadania domowego, nieprzygotowanie do lekcji, brak niezbędnych materiałów - uczeń otrzymuje ,,-”. Trzykrotne otrzymanie ,,-” powoduje wpisanie oceny niedostatecznej.
Uczeń może poprawić pracę plastyczną, kartkówkę po uprzednim umówieniu się z nauczycielem.
- Wagi ocen:
waga 6:
-wszystkie indywidualne prace plastyczne oddane terminowo
- udział w konkursach
- przygotowanie referatów o tematyce plastycznej z różnych źródeł wiedzy
waga 4:
- aktywność na lekcji,
- posiadanie i przygotowanie przyborów
- wiedza z zagadnień plastycznych
waga 3:
- indywidualne prace plastyczne oddane po terminie
waga 2:
-
- prowadzenie zeszytu przedmiotowego
Oceny śródroczne i końcoworoczne wystawia nauczyciel na podstawie średniej ważonej wg skali zawartej
w Statucie SP w KruszynieŚrednia
Ocena śródroczna lub końcoworoczna
Powyżej 5,30
Celujący
4,65 – 5,30
Bardzo dobry
3,65 – 4,64
Dobry
2,65 – 3,64
Dostateczny
1,65 – 2,64
Dopuszczający
Poniżej 1,65
Niedostateczny
Nauczyciel przedmiotu: Alina Pastor
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły