• Młodzieżowa Orkiestra Dęta
          • Młodzieżowa Orkiestra Dęta

            Dzisiaj naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość. Pan Mirosław Kordowski prezes Fundacji Tamburmajor, dyrektor artystyczny, kapelmistrz i tamburmajor Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Kujawia" z klubu 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy. Wielokrotnie utytułowany i nagradzany dyrygent, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

            Wszyscy uczniowie naszej szkoły z zaciekawieniem słuchali prezentacji pana Mirosława, mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć jak wygląda nauka gry na instrumentach dętych oraz grę w orkiestrze, do której zachęcał nasz gość. Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji do orkiestry są na poniższych plakatach.

          • Sukcesy uczniów naszej szkoły w konkursach przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty

            Za nami etap szkolny konkursów przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie rozwiązywali zadania, które rozszerzały podstawę programową obowiązującą w szkole podstawowej i tym samym odznaczały się wysokim poziomem trudności.

            Z ogromną radością informujemy, że w etapie rejonowym konkursów kuratoryjnych nasza szkoła będzie reprezentowana aż w pięciu przedmiotach! Wezmą w nim udział  uczniowie, którzy w etapie szkolnym zdobyli co najmniej 80% punktów! Są to:

            • z języka angielskiego – Valentina Bussani, klasa VII (opiekun: Agnieszka Żarnowska),
            • z biologii – Aleksandra Żarnowska, klasa VII i Nadia Gniadek, klasa VIII (opiekun: Magdalena Ciążyńska),
            • z historii – Nadia Gniadek, klasa VIII (opiekun: Małgorzata Wojnowska),
            • z chemii – Mikołaj Kuliński, klasa VIII (opiekun: Bożena Klusek),
            • z języka polskiego – Łucja Będzińska, klasa VII, Julia Drej, klasa VII i Nadia Gniadek, klasa VIII (opiekun: Joanna Mazur-Najdowska).

            Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy stawali w szranki w konkursach przedmiotowych, zaś uczniom, którzy dostali się do etapu rejonowego, życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów naukowych! Powodzenia!

        • Uroczystość pasowania na uczniów klas pierwszych w naszej szkole
          • Uroczystość pasowania na uczniów klas pierwszych w naszej szkole

            W piątek, 10 listopada 2023 r., odbyła się w naszej szkole potrójnie ważna uroczystość: po pierwsze, było to szczególnie istotne święto dla uczniów klasy 1a i 1b, którzy zostali wówczas pasowani na uczniów; po drugie, tego dnia uczczono pamięć patrona szkoły, Kardynała Stefana Wyszyńskiego; po trzecie, była to okazja do świętowania zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości.

            W czasie uroczystego apelu pojawiły się nie tylko rodziny pierwszoklasistów, obserwujące z dumą swoje pociechy oficjalnie przyjmowane do grona uczniów przez Panią Dyrektor, Małgorzatę Wojnowską, ale również przedstawiciele lokalnych władz: Wójt Gminy Sicienko, pan Piotr Chudzyński, Przewodniczący Rady Gminy Sicienko, pan Arkadiusz Szczepaniak oraz Radna Gminy, pani Danuta Krzewska. Honorowymi gośćmi przybyłymi na uroczystość byli seniorzy, uczestniczący na co dzień w spotkaniach w Centrum Opieki i Rozwoju Seniora w Mochlu, a także ich opiekunka, pani Katarzyna Barczak. Na pasowanie przybył również Drużynowy II Drużyny Harcerskiej Szarych Szeregów, Juliusz Podraska, który zachęcał najmłodszych uczniów, by dołączyli do grona harcerzy spotykających się w naszej szkole w wyremontowanej – dzięki konkursowi „Nasz zabytek” organizowanemu przez Fundację „Most the Most” – harcówce.

            Uroczystość składała się z czterech części. Po oficjalnym rozpoczęciu wydarzenia przez Panią Dyrektor, Małgorzatę Wojnowską, prowadzące całość uczennice klasy VIII dały sygnał do zaśpiewania przez wszystkich zebranych hymnu państwowego. To już tradycja naszej szkoły, że co roku bierzemy udział w akcji „Szkoła do hymnu”. W ramach tej akcji zbieramy się rok w rok 10 listopada w sali gimnastycznej naszej szkoły, by zaśpiewać cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku po raz pierwszy do społeczności szkolnej i przedszkolnej dołączyli przedstawiciele Gminy, rodzice pasowanych uczniów oraz seniorzy z naszej gminy! To dla nas ogromny zaszczyt, że hymn został zaśpiewany przez jeszcze liczniejsze grono niż zawsze!

            W drugiej części spotkania wystąpiły przed publicznością klasy pierwsze ze swoimi wychowawczyniami, Panią Marcelą Jesionowską (klasa Ia) oraz Iwoną Masiak (klasa Ib). Uczniowie wykonali piosenki i  wiersz na temat pasowania i w ten sposób wprowadzili zebranych w klimat uroczystości. Po części artystycznej pierwszoklasistów nastąpił najważniejszy dla nich moment – złożenie przyrzeczenia na sztandar i pasowanie przez Panią Dyrektor, Małgorzatę Wojnowską, która podkreśliła doniosłość tej chwili i przypomniała, skąd bierze się tradycja pasowania. Rodzice z dumą obserwowali swoje dzieci przyjmowane do grona kruszyńskiej społeczności szkolnej.

            W kolejnej części uroczystości zebrani obejrzeli krótką scenkę o Kardynale Stefanie Wyszyńskim, przygotowaną przez część grupy teatralnej 13+. Warto zauważyć, że wśród ośmiu osób występujących w tym dniu na scenie aż trzy debiutowały w roli aktorów! Zaprezentowany obraz był lekcją poświęconą patronowi i opracowanym przez niego zasadom, którymi warto się kierować w życiu, by stawać się lepszym. W scenariuszu zwrócono uwagę na odbiorców, którymi byli uczniowie młodszych klas i starano się tak przedstawić króciutki spektakl, by był on jasny i zrozumiały dla najmłodszych widzów.

            W ostatniej, finałowej części apelu swój koncert wykonał chór „Most the Music” prowadzony przez Panią Martę Ronek-Koślińską oraz Pana Łukasza Urbaniaka. Chórzyści wykonali m. in. mniej znane piosenki: „Jedenasty listopada”, „Twój dom” oraz „Niepodległą, niepokorną”, zaśpiewali również tradycyjne utwory („Wojenko, wojenko”), a jeden – „Pierwszą Kadrową” – przedstawili w wersji autorskiej: były to zwrotki samodzielnie napisane przez chórzystki! Cały koncert spotkał się z ogromnym uznaniem publiczności, o czym świadczył głośny aplauz, zarówno po każdym wykonanym utworze, jak i na koniec całego występu.

            Warto dodać, że sztandar szkoły został wprowadzony i wyprowadzony przy dźwiękach werbla, na którym grał uczeń klasy IV, Julian Urbaniak. Cieszymy się bardzo z ogromnego talentu ucznia naszej szkoły i jego gotowości do uświetniania swoim udziałem każdej ważnej uroczystości szkolnej z udziałem pocztu sztandarowego.

            Po części artystycznej i podsumowaniu wydarzenia przez Panią Dyrektor prowadzące podziękowały zebranym za udział w uroczystości i zaprosiły pierwszoklasistów i ich rodziców do dalszego świętowania w salach lekcyjnych, zaś honorowych gości na poczęstunek. Z pewnością to niezwykłe, pełne emocji spotkanie na długo pozostanie w sercach wszystkich zebranych.

        • Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole
          • Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole

            W czwartek, 9 listopada 2023 r., obchodziliśmy w naszej szkole gminną uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie, którego gospodarzami były Szkoła Podstawowa w Kruszynie – reprezentowana przez Panią Dyrektor, Małgorzatę Wojnowską, oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Sicienku – reprezentowane przez Panią Dyrektor, Magdalenę Stężewską, zaszczycili swoją obecnością licznie zebrani goście, m. in. Wójt Gminy Sicienko, Piotr Chudzyński, Przewodniczący Rady Gminy, Arkadiusz Szczepaniak, Radny Gminy, Marek Nadolny, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego, Stanisław Szwajca, Radna Powiatu Bydgoskiego, Anna Cetnarowska, Sekretarz Gminy Sicienko, Agnieszka Czarnolewska, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu, Anna Rudniak, reprezentujący Ochotniczą Straż Pożarną Mariusz Szydziak, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kruszynie, Jolanta Grygiel, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Dobry Start” w Kruszynie, Radosław Migdalski, dyrektorzy szkół podstawowych gminy Sicienko oraz dyrektor niepublicznego żłobka „Ence pence”, księża z Dąbrówki Nowej i Wierzchucinka, regionalni artyści, drużynowy II Drużyny Harcerskiej Szarych Szeregów, Juliusz Podraska oraz przedstawiciel Fundacji „Most the Most”, Łukasz Szczepaniak. Na widowni znaleźli się również przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół z Nakła nad Notecią i Bydgoszczy, których patronem również jest Kardynał Stefan Wyszyński. Przyjechali oni do Kruszyna, by wziąć udział w V Biegu Kardynalskim, będącym wspólnym upamiętnieniem postaci wybitnego Polaka, kapłana i patrona. Pani Dyrektor, Małgorzata Wojnowska oficjalnie rozpoczęła uroczystość, witając zebranych i życząc miłego odbioru przygotowanego przez szkołę spektaklu.

            W czasie spotkania wystąpił – podczas Koncertu Rodzinnego – chór „Most the Music”, działający w ramach II edycji programu umuzykalniającego dzieci i młodzież realizowanego przez Fundację „Most the Most”, prowadzony od tego roku szkolnego przez dwoje profesjonalnych muzyków: panią Martę Ronek-Koślińską (dyrygentkę) oraz pana Łukasza Urbaniaka (pianistę i kompozytora). Przygotowany przez opiekunów chóru patriotyczny repertuar spotkał się z ogromnym uznaniem publiczności, o czym świadczyły nie tylko gorące brawa po każdym z wykonanych utworów, ale również rozmowy prowadzone po koncercie. Warto zwrócić uwagę, że jedna z piosenek – „Pierwsza Kadrowa” – została wykonana w sposób autorski w postaci zwrotek napisanych przez chórzystki! Za serce chwytały szczególnie mniej znane pieśni: „Jedenasty listopada”, „Twój dom” oraz „Niepodległa, niepokorna”.

            Koncertowi chóru towarzyszyły wiersze czytane przez rodziców uczniów występujących w tym dniu na scenie oraz solowy taniec baletowy w wykonaniu uczennicy klasy VI, Mai Woropaj. Uzupełnieniem części artystycznej były zaprezentowane przez poszczególne klasy ich własne odezwy, będące odpowiedzią na pytanie: „Czym dla Was jest Polska?”

            Warto nadmienić, że w czasie uroczystości debiutował jako werblista wprowadzający i wyprowadzający poczet sztandarowy uczeń klasy IV, Julian Urbaniak. Jego zaangażowanie i świadomość doniosłości chwili słyszalna w każdej wybijanej do rytmu nucie spotkały się z ogromnym uznaniem i niezwykle życzliwymi komentarzami zebranych.

            Pod koniec spotkania nauczyciele z Kruszyna, Anna Nowicka oraz Kamil Pater, ogłosili wyniki tegorocznego Biegu Kardynalskiego: trzecie miejsce zajęła szkoła z Nakła, drugie – szkoła z Bydgoszczy, natomiast pierwsze – podstawówka z Kruszyna. Wszystkim biorącym udział w zmaganiach serdecznie gratulujemy i – oczywiście – cieszymy się z pierwszej lokaty naszej szkoły!

            Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich osób pozostających na widowni oraz tych, które były zaangażowane na scenie. Jak zauważyły prowadzące uroczystość uczennice klasy VIII, Lena Janowska i Lena Krause: udział w apelu wzięła cała nasza społeczność – nasza Mała Ojczyzna! Na integrację międzypokoleniową zwrócili także uwagę Wójt Gminy oraz przedstawiciel Fundacji „Most the Most”, którzy z uznaniem wypowiedzieli się o zaangażowaniu  rodziców w przygotowanie przedstawienia.

            Cieszymy się, że uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole została przyjęta tak entuzjastycznie i że przybyli goście uznali ją za wzruszającą i chwytającą za serce.

        • V Bieg Kardynalski
          • V Bieg Kardynalski

            W czwartek 9 listopada 2023 roku w naszej szkole odbył się „V Bieg Kardynalski”, do którego jak co roku przystępowały zaprzyjaźnione szkoły imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Były to Szkoła Podstawowa nr 2 z Nakła nad Notecią, Szkoła Podstawowa nr 20 z Bydgoszczy oraz kruszyńska podstawówka.
            Poza międzyszkolną integracją, głównymi celami tej sportowej imprezy było także uczczenie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przypomnienie Jego nauczania oraz propagowanie biegów jako zdrowej formy aktywności fizycznej wśród dzieci. Zabawa przebiegała w dwóch etapach. Najpierw dwuosobowe drużyny rywalizowały ze sobą w części teoretycznej rozwiązując test wiedzy oraz rozwiązując łamigłówki za pomocą szyfrów. Druga część zabawy odbyła się w kruszyńskich lasach, gdzie uczniowie rywalizowali ze sobą w biegu sztafetowym na dystansie 1000m. Po zakończonych zmaganiach, uczestnicy nabrali sił po  słodkim poczęstunku oraz  obiedzie. Puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe zostały rozdane prze Panią Dyrektor podczas uroczystości gminnej z okazji Dnia Niepodległości. Wszyscy uczestnicy wyjechali od nas z ogromnym uśmiechem na twarzy.   

             

            V Bieg Kardynalski zakończył się następująco:

             

            Miejsce I - Szkoła Podstawowa w Kruszynie  

            Miejsce II – Szkoła Podstawowa nr 20 w Bydgoszczy

            Miejsce III -  Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią

             

            Bardzo dziękujemy naszym zaprzyjaźnionym szkołom za przybycie i wspólnie spędzony czas. Szczególne podziękowania kierujemy do opiekunów, którzy zadbali o przybycie dzieci i pomagali podczas całej imprezy. Widzimy się już za rok na kolejnym naszym biegu.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
        • tel 52 3815 106
        • Kruszyn, ul. Szkolna 6 86-014 Sicienko Poland
        • Nr konta szkoły: BS O/Sicienko 67 8142 1046 0000 0778 2000 0001
        • Nr konta Rady Rodziców: Bank Pekao 25 1240 3493 1111 0011 3221 3157
        • NIP 554 23 47 464
        • Inspektor Ochrony Danych Arnold Paszta, arnold.partner@gmail.com
        • Administrator strony: anna.nowicka@spkruszyn.edu.pl
    • Nasze media społecznościowe