• MUZYKA
      • MUZYKA

      • 10.01.2022 14:20
      • Przedmiotowy system oceniania z muzyki w kl IV – VII

         w Szkole Podstawowej im . Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kruszynie

      • METODY KONTROLI I OCENY OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW

         Kontrola osiągnięć uczniów powinna się odbywać w ramach: realizacji ćwiczeń praktycznych (śpiewanie, granie, ruch przy muzyce, taniec, improwizacja, tworzenie muzyki); występów artystycznych przed publicznością klasową, szkolną i pozaszkolną; wykonywania zadań wymagających wykazania się wiedzą teoretyczną (quizy, gry dydaktyczne, pytania i odpowiedzi); przygotowywania prezentacji, gazetek, albumów itp.

         Kryteria oceniania Muzyka jako przedmiot artystyczny wymaga specyficznego podejścia do sprawdzania i oceniania osiągnięć ucznia. Ocena proponowana przez nauczyciela powinna przede wszystkim motywować młodego człowieka do nauki i działań muzycznych.

         Przy ewaluacji trzeba uwzględnić różne formy aktywności ucznia (odtwarzanie, muzykowanie, tworzenie), przy czym nie należy oceniać jego zdolności, a jedynie jego postępy i zaangażowanie oraz włożoną przez niego pracę.

        Ważna jest również informacyjna funkcja oceny. Powinna ona bowiem zaznajamiać ucznia (oraz osoby zainteresowane, np. jego rodziców bądź opiekunów) z postępami, jakich dokonał w danym okresie.

         

         Ocenie powinny podlegać obszary aktywności ucznia:

        1. umiejętności w zakresie: słuchania muzyki,  śpiewania; grania na instrumentach; tworzenia muzyki; ruchu przy muzyce; formułowania wypowiedzi o muzyce, np. na temat wysłuchanych utworów;
        2.  wiedza muzyczna dotycząca: zagadnień teoretycznych (znajomość podstawowych terminów muzycznych i umiejętne ich stosowanie w wypowiedziach o muzyce); biografii i twórczości kompozytorów; aparatu wykonawczego muzyki wokalnej i instrumentalnej (soliści, zespoły, chóry, orkiestry); zagadnień z zakresu szeroko pojętej kultury muzycznej;
        3.  postępy, zaangażowanie w działania muzyczne, w tym: aktywność na lekcjach wynikająca z zainteresowania przedmiotem; umiejętność pracy w grupie (współpraca i wzajemna pomoc); prezentacja dokonań; kreatywność.

         

        Wymagania edukacyjne zostały opracowane w oparciu o program nauczania ogólnego w klasach 4-7 szkoły podstawowej „I gra muzyka” wydawnictwa Nowa Era oraz w oparciu o WSO

         

         

         

         

         

         KRYTERIA OCENIANIA:

         

        Ocenę celującą (6) otrzymuje uczeń, który:

         opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym programie nauczania; zdobywa dodatkową wiedzę dzięki wykorzystaniu różnych źródeł informacji; na lekcjach jest bardzo aktywny i zdyscyplinowany, inicjuje różnorodne działania i projekty;

         • wybija się wiedzą, aktywnie uczestniczy w wydarzeniach muzycznych (koncertuje, jest uczestnikiem chóru, zespołu muzycznego itp.),

        • reprezentuje szkołę podczas konkursów, festiwali muzycznych i osiąga w nich sukcesy,

        • bierze aktywny udział w życiu artystycznym i kulturalnym szkoły i społeczności lokalnej, potrafi zagrać melodie zamieszczone w podręczniku oraz inne proste utwory na flecie, dzwonkach, keyboardzie; umie zaśpiewać a capella i z akompaniamentem piosenki z podręcznika oraz z innych źródeł; opanował umiejętność łączenia wiedzy z zakresu muzyki z wiadomościami z innych przedmiotów; potrafi samodzielnie formułować pytania i rozwiązywać problemy muzyczne; zawsze jest przygotowany do lekcji, odrabia zadane prace domowe; jest wzorowym słuchaczem koncertów muzycznych,

         tworzy muzykę poprzez umuzycznienie lub zrytmizowanie tekstów, układa własne piosenki, twórczo prezentuje poznane piosenki.

         

         Ocenę bardzo dobrą (5) otrzymuje uczeń, który:

        opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym programie nauczania; korzysta z różnych źródeł informacji; na lekcjach jest bardzo aktywny i zdyscyplinowany; potrafi zagrać większość melodii zamieszczonych w podręczniku na flecie i dzwonkach; umie zaśpiewać z akompaniamentem większość piosenek z podręcznika; odrabia prace domowe; jest uważnym słuchaczem koncertów muzycznych.

         

         Ocenę dobrą (4) otrzymuje uczeń, który:

        opanował większość wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym programie nauczania; korzysta z różnych źródeł informacji; potrafi zagrać kilka melodii oraz akompaniamentów do piosenek na flecie lub dzwonkach; śpiewa poprawnie pod względem muzycznym pieśni jednogłosowe z akompaniamentem; na lekcjach jest aktywny i zdyscyplinowany; odrabia prace domowe; jest uważnym słuchaczem koncertów muzycznych.

         

        Ocenę dostateczną (3) otrzymuje uczeń, który: opanował w stopniu podstawowym wiadomości i umiejętności przewidziane w realizowanym programie nauczania; wyjaśnia najważniejsze zagadnienia muzyczne z pomocą nauczyciela; potrafi zagrać niektóre melodie przewidziane w programie nauczania na flecie lub dzwonkach; śpiewa z akompaniamentem niektóre piosenki zamieszczone w podręczniku; z reguły odrabia prace domowe; zazwyczaj ze skupieniem słucha koncertów muzycznych.

         

         

        Ocenę dopuszczającą (2) otrzymuje uczeń, który: w niewielkim stopniu opanował wiadomości i umiejętności przewidziane w realizowanym programie nauczania; wykonuje proste ćwiczenia muzyczne z pomocą nauczyciela; potrafi zagrać na instrumencie melodycznym gamę i najprostsze utwory zamieszczone w podręczniku; śpiewa z akompaniamentem najprostsze piosenki z podręcznika; odrabia proste prace domowe; nie przeszkadza innym słuchaczom podczas koncertów muzycznych.

         

         Ocenę niedostateczną (1) otrzymuje uczeń, który: nie opanował wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym programie nauczania (co uniemożliwia dalsze kształcenie); nie wykonuje prostych ćwiczeń nawet z pomocą nauczyciela; nie podejmuje prób zagrania melodii na instrumencie melodycznym; odmawia wykonania jakiejkolwiek piosenki; jest pasywny, nie uważa na lekcjach; nie odrabia prac domowych; nie wykazuje chęci, aby nauczyć się czegokolwiek, nadrobić braki, poprawić oceny.

         

         

         Uwaga! Ocena niedostateczna nie może wynikać z braku predyspozycji lub uzdolnień ucznia. Należy ją traktować wyłącznie jako reakcję na postawę ucznia wyrażającego niechęć do przedmiotu i do pracy na lekcjach oraz wykazującego brak zaangażowania mimo szeregu prób aktywizacji podejmowanych przez nauczyciela.

         

        Wagi ocen:

        waga 6:

        • indywidualna twórczość muzyczna( improwizacje melodyczne lub rytmiczne, własne piosenki, stworzenie i prezentacja własnej melodii lub rytmu do podanego tekstu, ułożenie i prezentacja tekstu na dany temat do motywu melodycznego lub rytmicznego, śpiewanie poznanej piosenki z elementami twórczości muzycznej)
        • gra na instrumencie melodycznym
        • udział w konkursach
        • udział w występach muzycznych podczas uroczystości szkolnych lub środowiskowych
        • referaty o tematyce muzycznej w oparciu o różne dostępne źródła wiedzy

        waga 4:

        • aktywność podczas zajęć
        • posiadanie i przygotowanie niezbędnych przyborów
        • śpiewanie piosenek odtwórczo
        • wiedza muzyczna

        waga 3:

        • zaliczanie piosenek lub utworów instrumentalnych po terminie

        waga 2:

        -prowadzenie zeszytu przedmiotowego

         

        Oceny śródroczne i końcoworoczne  wystawia nauczyciel na podstawie średniej ważonej wg skali zawartej
        w Statucie SP w Kruszynie

        Średnia

         Ocena śródroczna lub     końcoworoczna

        Powyżej 5,30

        Celujący

        4,65 – 5,30

        Bardzo dobry

        3,65 – 4,64

        Dobry

        2,65 – 3,64

        Dostateczny

        1,65 – 2,64

        Dopuszczający

        Poniżej 1,65

        Niedostateczny

         

                                                                          Nauczyciel przedmiotu: Alina Pastor

         

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
      • tel 52 3815 106
      • Kruszyn, ul. Szkolna 6 86-014 Sicienko Poland
      • Nr konta szkoły: BS O/Sicienko 67 8142 1046 0000 0778 2000 0001
      • Nr konta Rady Rodziców: Bank Pekao 25 1240 3493 1111 0011 3221 3157
      • NIP 554 23 47 464
      • Inspektor Ochrony Danych Arnold Paszta, arnold.partner@gmail.com
      • Administrator strony: anna.nowicka@spkruszyn.edu.pl
  • Nasze media społecznościowe