• Pomoc psychologiczno - pedagogiczna w szkole

•  Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

W szkole organizowana i udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna, która ma na celu umożliwić sprawniejsze rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz wspieranie rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych. W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej określa się, w jaki sposób − biorąc pod uwagę możliwości i uwarunkowania dziecka − można lepiej z nim pracować, pomóc mu w zminimalizowaniu trudności w nauce i zwiększyć jego motywację do pracy.

Pomoc psychologiczno- pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniami oraz w formach takich jak:

ü     zajęcia rozwijające uzdolnienia,

ü     zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze,

ü     zajęcia specjalistyczne:

·       korekcyjno - kompensacyjne,

·        logopedyczne,

·       socjoterapeutyczne

·       zajęcia  o charakterze terapeutycznym (TZA – ART)

ü     porady i konsultacje

Poza tym w szkole pomoc psychologiczno - pedagogiczna jest udzielana rodzicom uczniów w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń. W rozmowie z nauczycielami rodzice mogą korzystać z porad ogólnych, porad szczegółowych, rozmów w zakresie:

ü     sposobów pomocy dziecku w szkole i w domu,

ü     porad w sprawach dydaktycznych i wychowawczych dotyczących na przykład tego, jak uczyć dziecko planowania pracy przy odrabianiu lekcji, jak pomagać w nauce czytania, staranności pisania, w uczeniu się przez dziecko tabliczki mnożenia, jak rozkładać czas pracy i odpoczynku, jak zapewnić dziecku odpowiednią ilość ruchu,

ü     sposobów uzupełniania przez ucznia braków w nauce spowodowanych chorobą, wyjazdem, trudnościami w zrozumieniu materiału,

ü     zapoznania z aktualną sytuacją uczniów, ich potrzebami rozwojowymi, psychicznymi i edukacyjnymi, z problematyką wychowawczą klasy.