• JĘZYK POLSKI

• p. Joanna  Mazur - Najdowska
      • Tekst możn apobrać tutaj: Zagadnienia_z_je__zyka_polskiego_dla_klasy_4.pdf

Klasa IV

Temat: W kręgu legend polskich- materiał do samodzielnego opracowania- 17-23.03.2020r

1. Proszę każdego kolejnego dnia, począwszy od wtorku, przeczytać następujące legendy ( dostępne źródła- podręcznik do kl. 4, książka „Wybór legend polskich, internet):
        • „Hejnał Mariacki”
        • „Pan Twardowski”
        • „ Bazyliszek”
        • „Złota kaczka”, „Kwiat paproci”

1. Na podstawie każdej przeczytanej legendy proszę o wykonanie zadań w zeszycie przedmiotowym lub na osobnej kartce A-4 ( prace będą sprawdzone i ocenione przez nauczyciela po powrocie do szkoły):

• Hejnał Mariacki”-

a). Zapisz do zeszytu krótkie streszczenie legendy( tak,jak robiliśmy to na lekcji z innymi legendami) oraz notatkę na podstawie informacji z dowolnego tekstu źródłowego np. Wikipedii dotyczącą krakowskiego hejnału

b). Posłuchaj w radiu, bądź na YouTube nagrania współczesnej wersji hejnału np. Hejnał Mariacki- Kraków

• „Pan Twardowski”-

a). Zredaguj do zeszytu notatkę, w której wyjaśnisz kim był Twardowski, skąd pochodził, dlaczego i w jakich okolicznościach postanowił oddać swą duszę diabłu, czym był cyrograf, jakie zachcianki Twardowskiego musiał spelniać diabeł i jak w efekcie udało się diabłu podstępnie złapać szlachcica.

b). Zapisz w zeszycie po kilka synonimów/ wyrazów bliskoznacznych do wyrazów:

diabeł-

cyrograf-

c). Przeczytaj lub wysłuchaj ballady Adama Mickiewicza pt. „Pani Twardowska”, która jest humorystyczną wersją legendy o Panu Twardowskim

• „Bazyliszek”

a).  Wykonaj notatkę wyjaśniającą gdzie według legendy żył Bazyliszek, jak wyglądał,w jaki sposób go zgładzono ( podobnie jak to robiliśmy opisując smoka wawelskiego na lekcji)

b). Narysuj Bazyliszka samodzielnie, według własnej wyobraźni i opisu na kartce A-4.

• „Złota kaczka”, „Kwiat paproci”

a). Wyjaśnij co łączy obie legendy, jakie jest podobieństwo?

b). Jakie warunki należało spełnić, by zdobyć to, co oferowała złota kaczka i kwiat paproci?

c). W kilku zdaniach odpowiedz, wyjaśnij jak Ty byś się zachował, gdybyś był na miejscu bohaterów w/w legend.

1. Przypominam o czytaniu lektury „Alicja w Krainie Czarów” ! ( zaczniemy ją omawiać zaraz po powrocie do szkoły)

• Wróć do listy artykułów