• BIEDRONKI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

            22 października grupa „0” odwiedziła Filię Biblioteki Gminnej w Kruszynie. Pani Agnieszka Truszczyńska zapoznała dzieci z zasadami korzystania z biblioteki. Przygotowała dla dzieci pokaz literatury dziecięcej o tematyce jesiennej oraz bardzo ciekawe zagadki i zabawy. Następnie dzieci otrzymały upominki - papierowe torebki, które samodzielnie ozdobiły. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Wizyta w bibliotece była bardzo interesująca i pouczająca. Dzieci wróciły zadowolone i uśmiechnięte, bogatsze o nowe czytelnicze doświadczenia.

          • DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ W PRZEDSZKOLU

            18 października obchodziliśmy we wszystkich grupach przedszkolnych Dzień Poczty Polskiej. Dzieci dowiedziały się, jaką drogę musi przejść przesyłka zanim trafi do adresata. Przedszkolaki nauczyły się poprawnie adresować list i w odpowiednim miejscu przyklejać znaczek pocztowy. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Dzieci narysowały piękne obrazki i umieściły je w kopertach zaadresowanych do swoich bliskich. 

          • KONKURS PLASTYCZNO - TECHNICZNY

            Zachęcamy do udziału w szkolnym konkursie "POLSKIE SYMBOLE NARODOWE".

            REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNO - TECHNICZNEGO:

            „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”

            1. Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie.

            2. Opiekun konkursu: Anna Nowicka

            3. Cele konkursu:

            - Uwrażliwienie na wartości patriotyczno – narodowe.

            - Wzbudzanie w dzieciach uczuć patriotycznych i narodowej dumy.

            -  Stworzenie okazji do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową.

            -  Rozwijanie zainteresowań plastycznych pobudzających do twórczego wykorzystania czasu wolnego.

            4. Przedmiot konkursu:

            - Praca plastyczna wykonana w dowolnej technice o tematyce związanej z symbolami narodowymi: godło Polski, flaga biało – czerwona, hymn: „Mazurek Dąbrowskiego”.

            5. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I – VIII.

            6. Uczestnik konkursu wykonuje prace indywidualnie.

            7. Format pracy:  dowolny, A3, przestrzenny.

            8.Na odwrocie plakatu należy umieścić następujące dane:

            - Tytuł pracy.

            -  Imię i nazwisko.

            -  Klasa/ Grupa

            9. Ocenie będą podlegały:

            -  Zgodność z tematem.

            -  Pomysłowość i oryginalność przekazu  treści.

            - Ogólne wrażenie artystyczne (estetyka).

             10. Prace należy dostarczać do p. Anny Nowickiej do dnia 05 listopada 2018 r.

             11. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w Dniu Patrona 09.11.2018r.

             Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów.

          • OWOCOWY DZIEŃ U "BIEDRONEK"

            Jesień to pora zbiorów owoców i robienia z nich różnych przetworów oraz potraw. Grupa „O” bez problemu poradziła sobie z wykonaniem pysznej, owocowej sałatki. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Było smacznie, a przede wszystkim zdrowo!

          • WYCIECZKA DO CENTRUM NOWOCZESNOŚCI W TORUNIU

            W środę 3 października uczniowie klas IVa oraz IVb wraz z opiekunami udali się do toruńskiego Młyna Wiedzy. Na pięciu kondygnacjach za pomocą wystaw i animacji, na własnej skórze nasi uczniowie mogli doświadczyć osiągnięcia nauki, techniki i kultury. Poprzez zabawę można było obracać, kręcić,  ciągnąć, sterować, rzucać, biegać, obserwować i wykonywać wiele różnych zadań. Przez około 3 godziny dzieci zamieniły się w naukowców, konstruktorów i wynalazców. Po kreatywnym i pełnym ciekawości  zwiedzaniu, zgłodniała grupa udała się do restauracji. Po wspólnym posiłku z uśmiechami na twarzy nie zabrakło zakupu pamiątek i spaceru po Toruńskiej starówce.

          • Serdecznie zapraszamy na występ Chóru Społecznego Czarnego Karła z pokazem opery pt. PHOEBE, w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w dniu 11 października 2018 o godz.18.00. Podczas występu gościć będziemy autorkę książki, na podstawie której zrealizowno operę.

            Chór Społeczny Czarnego Karła

            Oratorium "Phoebe"/ na podstawie książki Anieszki Taborskiej „Niedokończone życie Phoebe Hicks”

            Łukasz Przykłocki – baryton

            Grzegorz Pleszyński – muzyka

            Marta Filipiak – kostiumy i scenografia

            Łukasz Owczarzak – filmy i wizualizacje

            Jacek Plackowski – adaptacja tekstu; Marcin Giżycki – adaptacja poetycka tekstu

            Pokazy:

            Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie - 11.10.2018, godz.18.00

            Ośrodek Chopinowski w Szafarni - 20.10.2018, godz.17.00

            Pałac w Ostromecku - 03.11.2018, godz.18.00

            Chór Społeczny Czarnego Karła jest wynikiem działania interdyscyplinarnej grupy artystycznej, która została założona w 2008 roku w Bydgoszczy. Grupa pod auspicjami Fundacji Czarny Karzeł prowadzi działania na styku sztuk wizualnych: filmu, teatru, opery, muzyki, poszerzone o choreografię, scenografię, produkcję kostiumów i.in. W swojej strukturze organizacyjnej i artystycznej, działania chóru są samowystarczalne. Przy realizacji różnych projektów chór współpracował z wybitnymi twórcami i naukowcami m.in. Zbigniewem Mikołejko, Bogdanem Dziworskim, Marcinem Giżyckim, Agnieszką Taborską, Sławomirem Idziakiem, Maciejem Cuske , Nikolasem Toporem i in.

            Oratorium „Phoebe” na podstawie twórczości pisarki Agnieszki Taborskiej, przygotowane zostało przez wielopokoleniowy zespół Chóru Społecznego Czarnego Karła. Pokazy będą odbywać się w zabytkowych budynkach, które są siedzibami instytucji kultury. Nasze pokazy są przeznaczone dla przedstawicieli lokalnej społeczności zainteresowanej kulturą i sztuką. W takcie prezentacji wykorzystujemy estetykę operową w służbie preformansu, z autorską muzyką skomponowaną przez awangardowego artystę Grzegorza Pleszyńskiego, specjalnie przygotowane kostiumy i scenografię oraz filmy i wizualizacje. Chór jest inicjatywą całkowicie społeczną i zrzesza w swojej strukturze seniorów, młodzież, dzieci i dorosłych- razem ok. 30 osób w tym artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Jednym z podstawowych założeń naszej działalności jest integracja społeczna i międzypokoleniowa, która odbywa się w trakcie współpracy z wybitnymi twórcami. Naszą misją jest stworzenie przestrzeni dla prezentacji sztuki "antydepresyjnej", czyli poważnej, ale nie smutnej, zaangażowanej, ale niewyobcowanej itd. W zastosowaniu takiej koncepcji artystycznej widzimy ogromny potencjał dla spełnienia warunku, jakim jest bezpośrednie zaangażowanie społeczne w realizację wysokiej klasy wydarzenia artystycznego.

            Miejsaca prezentacji

            Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie

            Szkoła Podstawowa w Kruszynie mieści się w zabytkowym pałacyku zbudowanym w stylu eklektycznym pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1882 roku. Budynek powstał z funduszy niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej na miejscu dawnego dworu rycerskiego, pamiętającego czasy gdy Kruszyn był domeną właścicieli Strzelewa - hrabiów Bnińskich

            Pod koniec XIX wieku Kruszyn został zakupiony przez nabywcę o nazwisku Wekwart i od niego interesującą nas posiadłość odkupiła Komisja Kolonizacyjna, która dysponując znacznymi funduszami pochodzącymi z francuskiej kontrybucji po wojnie 1870/71, wykorzystała je na zbudowanie obiektu przeznaczonego na szkołę, mieszkania dla nauczycieli i ewangelickiego pastora.

            Dnia 1 września 1924 roku ewangelicka szkoła niemiecka została rozporządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego zamieniona na polską szkołę parytetyczną. W czasie wojny w budynku szkoły mieściły się koszary żeńskiej służby pracy. W okresie tym szkoła w znacznym stopniu została zniszczona. Nauka w szkole po wojnie rozpoczęła się w dniu 11.IV.1945 r.

             W roku 1991 rozpoczął się remont kapitalny szkoły. W pierwszym etapie wymieniono okna, stropy i dach. Zaadoptowano pomieszczenia na strychu na lokale mieszkalne przez co zwiększono liczbę izb lekcyjnych. Wreszcie w 1996 roku podjęto decyzję o rekonstrukcji całości obiektu i zbudowaniu przy szkole sali gimnastycznej. Całość inwestycji zakończono w 1999 r. 

            Ośrodek Chopinowski w Szafarni

            Klasycystyczny dwór z 2 poł. XIX w. Dwukondygnacyjny budynek murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta z dwoma ryzalitami od strony ogrodu i czterokondygnacyjną wieżą przy narożniku północno-wschodnim. Całość została nakryta płaskimi, czterospadowymi dachami. Wnętrza zatraciły swoją stylowość poprzez adaptację do funkcji hotelowych.

            Obecny dwór wzniesiono prawdopodobnie w latach 1854-1880, z fundacji rodziny Karwat - Aleksandra lub Lucjana Floriana (najprawdopodobniej z wykorzystaniem murów poprzedniego budynku). W 1949 roku w pałacu otwarto izbę pamięci Fryderyka Chopina. W latach 1957 - 1977 izba ta nosiła nazwę Salonu Muzycznego imienia Fryderyka Chopina. W 1979 roku w budynku wybuchł pożar przez co w latach 1980 - 1988 zawieszono działanie ośrodka. We wrześniu 1988 otwarto go ponownie pod nazwą Ośrodek Kultury imienia Fryderyka Chopina w Szafarni, obecnie Osrodek Chopinowski w Szafarni.

            Pałacyk w Szafarni, niegdyś własność rodziny Dziewanowskich herbu Jastrzębiec, gościł dwukrotnie młodego Fryderyka Chopina podczas wakacji [w latach 1824-1825]. Prawdopodobnie ojciec Fryderyka - Mikołaj, pracował tu również jako guwerner.

            Pałac Nowy w Ostromecku – Miejskie Centrum Kultury w Bydgozczy

            Pałac Nowy wchodzi w skład zespołu pałacowo-parkowego należącego pierwotnie do rodziny Schönborn, a w latach 1890-1945 do rodziny von Alvensleben. Jest to budynek (Pałac Nowy, niem. Neues Schloss) zbudowany w 1849 roku, zaprojektowany prawdopodobnie przez Karla Friedricha Schinkla na zlecenie Jakuba Martina Schönborna. W roku 1912 do pałacu dobudowano neobarokowe skrzydło z salą balową oraz ogrodowe tarasy. Po 1945 r. w pałacu zlokalizowano szkołę i internat dla niesłyszących dzieci, co przyczyniło się do znacznej dewastacji obiektu (zabytkowe parkiety pokryto płytkami, ściany - boazerią ze sklejki, kominki zamurowano, a stiuki pokryto kilkoma warstwami farby olejnej). Po 1990 r. odrestaurowano winiarnię oraz sale na parterze: balową, złotą, pomarańczową, zieloną oraz salonik włoski. Pałac otoczony jest 36-hektarowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim (dęby, graby, modrzewie i kasztanowce), zaprojektowanym przez pruskiego ogrodnika królewskiego Petera Josepha Lennégo (współtwórcę m.in. ogrodów Sanssouci w Poczdamie).

                                     

                       Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

                                                              

                  Współpraca

                               

            Agnieszka Taborska

            historyczka sztuki, tłumaczka, pisarka, wykładowczyni historii sztuki w Rhode Island School of Design w Providence (USA), jednej z najlepszych szkół artystycznych w Stanach Zjednoczonych.

            Jest również autorką tłumaczonych na angielski i francuski książek o surrealizmie. Wydała między innymi "Senny żywot Leonory de la Cruz", "Abecadło Topora", "Okruchy amerykańskie", "Spiskowców wyobraźni", „Niedokończone życie Phoebe Hicks”oraz przekłady książek Philippe'a Soupaulta, Gisele Prassinos i Spaldinga Graya. Jej bajki ukazały się w Polsce, Niemczech, Japonii i Korei. Jest jedną z najlepszych znawczyń surrealizmu na świecie.

            Współpracuje z Fundacją Czarny Karzeł przy realizacji Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych Oko Nigdy Nie Śpi, które są bezpośrednią wymianą doswiadczeń artystów, naukowców, krytyków  poruszających się w obrębie szeroko rozumianych sztuk wizualnych.

             

            Plakat

             

            Autorzy plakatu -  Łukasz Owczarzak i Marta Filipiak   

             

             

        • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
          • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

            26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku. Z tej okazji uczniowie klasy VIII zorganizowali w naszej szkole cykl spotkań promujących naukę języków obcych. Pierwsza prezentacja połączona z wykładem dotyczyła stereotypów językowych związanych z różnymi nacjami. Uczniowie klasy VIIb dowiedzieli się m.in. co to znaczy: czeski film czy strajk włoski oraz skąd wzięły się takie zwroty jak np. pruski dryl lub austriackie gadanie. Wykład prowadziła Michalina, a współautorem slajdów był Janek. Po prezentacji został przeprowadzony konkurs. Uczennice: Zuzanna i Emilia wygłosiły krótki referat pt. "Totalna chińszczyzna", czyli który język jest najmniej zrozumiały”. Następne spotkanie dla klasy VIIa miało formę dyskusji na temat: Osobliwości językowe, czyli „Język w języku”. Uczniowie interpretowali m.in. takie związki wyrazowe jak; ugryźć się w język, koniec języka za przewodnika. Dyskusję prowadziły Zuzanna i Emilia, a konkurs ze znajomości zwrotów przeprowadzili Martyna, Aniela i Jakub. Trzecie spotkanie przeznaczone było dla klas VIIb i 4b. Uczniowie uczyli się niemieckich łamańców językowych, piosenki "Panie Janie" w różnych językach oraz poznali ulubione piosenki z niemieckich bajek. 

          • BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA

            Przedszkolaki z grupy "Biedronek" zapoznały się z zasadami ruchu drogowego. Dzieci uczyły się prawidłowego przechodzenia przez ulicę, poznały zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni i utrwaliły zdobytą wiedzę na zajęciach plastycznych i ruchowych. Podczas spaceru na skrzyżowanie przedszkolaki nazywały znaki drogowe.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
        • tel 52 3815 106
        • Kruszyn, ul. Szkolna 6 86-014 Sicienko Poland
        • Nr konta szkoły: BS O/Sicienko 67 8142 1046 0000 0778 2000 0001
        • Nr konta Rady Rodziców: Bank Pekao 25 1240 3493 1111 0011 3221 3157
        • NIP 554 23 47 464
        • Inspektor Ochrony Danych Arnold Paszta, arnold.partner@gmail.com
        • Administrator strony: anna.nowicka@spkruszyn.edu.pl
    • Nasze media społecznościowe